Prima pagină » Știri politice » PNL cere CSM să verifice cum au închis procurorii lui Nițu cazul lui Ponta, după ce trei instanțe au decis că Guvernul a încălcat legea

PNL cere CSM să verifice cum au închis procurorii lui Nițu cazul lui Ponta, după ce trei instanțe au decis că Guvernul a încălcat legea

Radu Zlati, deputat PNL: Inspecția Judiciară a CSM să sesizeze actele procurorilor lui Nițu în cazul premierului Ponta

Radu Zlati, deputat PNL, susține că Inspecția Judiciară trebuie să cerceteze actele celor doi procurori care au dat „NUP pe dosarul lui Ponta” privind alegerile parțiale pentru a arăta că „CSM există și face ceea ce este dator să facă”.

„Este cunoscută opiniei publice relația între premierul Victor Viorel Ponta și Procurorul General Tiberiu Nițu. Relația dintre protector și protejat, de vreme ce domnul Nițu a fost impus la conducerea unei instituții, esențială pentru administrarea actului de justiție, printr-o înțelegere dubioasă cu fostul președinte Băsescu. Presa, societatea civilă, oamenii politici au comentat destul pe marginea acestui subiect. Nu întâmplător procurorii aflați sub conducerea domnului Tiberiu Nițu au dat NUP unei plângeri penale făcute la adresa premierului de către Mihai Seplecan, lider al PNL Cluj, plângere penală pentru abuz în serviciu, cauzată de faptul că nu au fost organizate de către Guvern alegeri pentru șefia Consiliului Județean Cluj, în termenul prevăzut de lege”, susține Zlati. 

Liberalul atrage atenția CSM că independența Justiție poate fi afectată din afara sistemului judiciar, dar și de atacurile și presiunile venite dinlăuntrul actului de justiție. 

„În acest sens, solicit CSM să verifice cum este posibil ca, deși trei instanțe judecătorești au stabilit că Guvernul se face vinovat de încălcarea legii, doi procurori (procurorul de caz și procurorul șef de secție de la Parchetul General) să dea și apoi să confirme o scoatere de sub urmărirea penală a șefului Guvernului, primul vinovat de încălcarea fragrantă a legii. Consider că acest NUP pus pe dosarul lui VV Ponta poate acționa ca un factor de presiune asupra judecătorilor care vor continua să administreze actul de justiție în cazul premierul Ponta și al procesului în care acesta este pârât, proces aflat pe rol la ÎCC”, a adăugat deputatul PNL.

Potrivit acestuia, cercetarea de către Inspecția Judiciară a actelor celor doi procurori care au dat NUP pe dosarul lui Ponta „poate fi un bun prilej de a arăta că CSM există și face ceea ce este dator să facă”.

„Mă alătur, de asemenea, colegului Mihai Seplecan în solicitarea acestuia ca domnul Procuror General să își prezinte demisia în urma actelor subordonaților săi. Fără prea multă speranță, de altfel; căci domnul procuror, preaplecat slujbaș, în ultimă instanță, a prea-plecatului VV Ponta, se pare că nu cunoaște termenul „demisie de onoare”. Dacă mă înșel, să o dovedească!”, își încheie declarația politică Zlati. 

Gândul a dezvăluit că procurorii de la Parchetul General au clasat dosarul în care premierul Ponta era acuzat de PNL Cluj de abuz în serviciu pentru faptul că a blocat alegerile parțiale, deși mai multe instanțe din România au decis că Guvernul era obligat să organizeze alegeri. 

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Metoda japoneză pentru un bagaj de mână ușor dar cu multe opțiuni vestimentare