Prima pagină » Știri politice » POLITICĂ. Gabriela Firea, de neoprit: Se fac presiuni să fiu președintele PSD și premierul României! Mai candidează la Primăria Capitalei?

POLITICĂ. Gabriela Firea, de neoprit: Se fac presiuni să fiu președintele PSD și premierul României! Mai candidează la Primăria Capitalei?

POLITICĂ. Gabriela Firea, de neoprit: Se fac presiuni să fiu președintele PSD și premierul României! Mai candidează la Primăria Capitalei?

Bomba zilei în politica românească se învârte în jurul candidaturii Gabrielei Firea la Primăria Capitalei. Actualul primar general admite că nu are „niciun motiv” să se retragă din cursa electorală, dar, totuși, printre rânduri, lasă să se înțeleagă că asupra ei se fac presiuni pentru a candida la șefia PSD, poziție din care, ulterior, ar putea deveni primul-ministru al României!

După ce marți seară a spus că ia în considerare să nu mai candideze, explicând în ce condiții s-ar întâmpla asta, Gabriela Firea se întoarce și anunță răspicat: „Nu am niciun motiv să mă retrag, nici personal, nici politic, nici de altă natură! Sunt încercări în această perioadă de a mă destabiliza, de a mă convinge să renunţ, mi se sugerează sau mi se spune direct, sunt ameninţată, sunt intimidată, sunt filată”.

Gabriela Firea așteaptă un „contracandidat” din rândurile PSD

Referitor la controversata declarație de marți seară, Firea a nuanțat: „Am văzut că declaraţia mea a fost interpretată în fel şi chip… O realitate am spus aseară, dacă săptămâna aceasta, zilele acestea, în urma unor sondaje care se realizează deja, se va releva faptul, absolut puţin probabil, că există un alt candidat care să întrunească încrederea bucureştenilor mai mult decât mine, eu sunt dispusă să mă retrag pentru acel candidat, pentru că nu mă leg de scaun, nu mă ţin, neapărat, strânsă de o funcţie”.

Totuși, din informațiile pe care le are, primarul general este convinsă că ea şi preşedintele Klaus Iohannis sunt cele două personalităţi politice care întrunesc „cele mai mari procente de încredere” în rândul românilor şi, de asemenea, al bucureştenilor.

„Ierarhiile nu s-au schimbat patru ani de zile, nu au suferit modificări nici în această săptămână. Este imposibil de crezut că se întâmplă ceva în aceste zile. Prin urmare, cei care, repet, au tot interesul să mă destabilizeze, mai au de aşteptat, le transmit foarte ferm că voturile se câştigă de la cetăţeni şi nu prin maşinaţiuni politice”, a răbufnit Firea.

Ce spune Gabriela Firea despre funcția de premier al României

Întrebată dacă nu este interesată să conducă PSD, din fruntea căruia altele ar fi ușile care se deschid, Gabriela Firea a răspuns: „Sunt alte forţe care transmit prin emisari că ar fi mai bine pentru mine să vin la preşedinţia PSD şi să candidez doar la parlamentare şi, eventual, dacă PSD va ajunge la guvernare, să devin prim-ministru. Le-am spus că pe mine acest scenariu nu mă interesează”.

Printre altele, primarul Capitalei transmite și mesaje subliminale colegilor social-democrați cu care a intrat în contre, de curând: „Nu sunt o oportunistă, nu calc pe cadavre, nu vreau să iau locul nici domnului Ciolacu şi nici viitoarei propuneri de premier a PSD. Nu sunt o aventurieră să-i părăsesc pe bucureşteni în ideea că, după ce voi câştiga un loc în Senatul României şi ca posibil preşedinte al PSD, am prima şansă să devin primul-ministru al acestei ţări, nu este cazul. Eu îmi văd de treaba mea”.

Firea vrea alianță PSD – Pro România

Vicepreședinte al Partidului Social Democrat, Gabriela Firea se declară în favoarea unei alianțe cu Pro România, partid condus de Victor Ponta, ex-președinte PSD.

În măsura în care „negocierea va fi una cât se poate de corectă”, Firea nu respinge o asemenea alianță. „Eu îmi doresc această alianţă, dar în condiţii decente şi de colegialitate de ambele părţi”, a mai adăugat Gabriela Firea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Alertă în Marea Britanie. Cum acționează bandele de infractori din România și Albania care au terorizat cartierele rezidențiale
Cancan.ro
Cătălin Măruță a dat lovitura, după plecarea de la Pro TV! S-a întâmplat în doar 60 de minute
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Diferența dintre mazărea congelată și cea la borcan. Care e mai sănătoasă
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Cum își scuză gestul Emil Mortu, românul care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Ce i-a putut spune judecătoarei care se ocupă de cazul lui
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Mercedes-Benz GLB 250+ cu tehnologie EQ a ajuns în România. SUV-ul electric cu autonomie de până la 632 km
Descopera.ro
Mormântul pierdut al Cleopatrei, posibil găsit?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Ce ne poate învăța despre evoluție ritmul actului sexual la bonobo?