Prima pagină » Știri politice » Ponta: Băsescu „trage” azi o petrecere, dar Constantinescu, Iliescu, Năstase ne-au adus în NATO

Ponta: Băsescu „trage” azi o petrecere, dar Constantinescu, Iliescu, Năstase ne-au adus în NATO

Ponta: Băsescu
Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că șeful statului, Traian Băsescu, "trage" azi o petrecere ca să aniverseze zece ani de la aderarea la NATO, deși meritul pentru acest lucru aparține foștilor președinți Constantinescu și Iliescu și fostului premier Adrian Năstase.

„Vreau să spun, pentru că toată lumea aniversează zece ani de la intrarea în NATO, eu cred că ar trebui să aniverseze cei care au un merit pentru intrarea noastră în NATO: președinteele Constantinescu, premierii de atunci, președintele Iliescu, primul-ministru Adrian Năstase. Ei sunt cei care ne-au adus în NATO, ca să tragă o petrecere azi președintele Băsescu, care nu are nicio legătură, bineînțeles, cu NATO. El e cu petrecerile de după”, a spus Ponta în debutul ședinței BPN al PSD, la care presa a avut acces.

El a făcut apel la a nu se uita cine sunt cei care au avut viziunea corectă de a aduce România în NATO.

„Slavă Domnului că cei care au condus România după ’97, ’98 și până în 2003 au reușit să ia această decizie fundamentală pentru România. Și acum, când sărbătorim zece ani de NATO, să nu uităm totuși cine ne-a adus în NATO. S-ar putea să credem că cei care dau azi cu șampanie sunt cei care ne-au adus și nu e așa. Nu putem decât să le mulțumim celor care au avut atunci această vizune corectă”, a spus Ponta.

La ceremonia organizată la Cotroceni cu ocazia împlinirii a zece ani de la aderarea României la NATO participă și foștii șefi de stat Ion Iliescu și Emil Constantinescu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
E-factura, eliminat prin vot în Parlament! Categoriile vizate
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Studiu: Arta și muzeele ar putea încetini îmbătrânirea biologică