Victor Ponta a lansat un atac dur la adresa ambasadorului României în SUA, Andrei Muraru, după apariția unor informații și imagini devenite virale pe rețelele sociale despre reședința oficială a diplomatului. Ambasadorul locuiește în fosta reședință a Ambasadei Iranului, un conac cu 46 de camere, 8 băi și o piscină.
Fostul premier susține că statul nu are bani pentru plata pensiilor, alocațiilor și indemnizațiilor persoanelor cu dizabilități, însă continuă să suporte cheltuielile pentru locuința ambasadorului.
„Nu sunt bani pentru pensii, alocații și indemnizațiile persoanelor cu dizabilități. Dar sunt bani pentru un ambasador numit de Iohannis, un om al cărui frate geamăn este vicepreședintele PNL, mâna dreaptă a premierului Bolojan și principalul critic al președintelui Nicușor Dan”, a scris Victor Ponta pe Facebook.

În același timp, Ponta îl critică pe ambasadorul Andrei Muraru, despre care spune că a fost numit în funcție de Klaus Iohannis. Andrei Muraru a fost timp de 7 ani consilierul fostului președinte, înainte de a fi numit în 2021 ambasador al României în Statele Unite ale Americii. De asemenea, fostul premier aduce în discuție și legăturile de familie ale diplomatului cu vicepreședintele PNL, Alexandru Muraru, și susține că ambasadorul nu ar mai avea acces în instituțiile oficiale ale administrației americane de la începutul mandatului lui Donald Trump.
„Un ambasador care, de la începutul mandatului Administrației Trump, nu a mai fost primit în nicio cladire oficiala a Guvernului SUA! Dar pe care îl plătim!”.
În opinia sa, toate aceste aspecte fac nejustificate cheltuielile suportate de statul român și consideră situația „ticăloasă”.
„Oare există ceva mai ticălos decât această situație? Eu nu am mai văzut așa ceva și nu am crezut că putem ajunge atât de jos!”.
Reședința oficială a ambasadorului Andrei Muraru a devenit subiect de dezbatere în spațiul public după un videoclip postat pe TikTok. Potrivit autorului materialului, diplomatul locuiește în fosta reședință a Ambasdaei Iranului din Washington, un conac construit în 1934, cu 46 de camere, 8 băi și piscină, situat în cartierul exclusivist Kalorama. Mai mult decât atât, autorul videoclipului susține că statul român ar achita o chirie de 21.000 de dolari lunar pentru imobil.
„21.000 de dolari pe lună, 252.000 de dolari pe an, pentru ca ambasadorul României (în Statele Unite) să trăiască precum un rege în cartierul ultra-exclusivist Kalorama din Washington. Un conac cu 46 de camere, 8 băi, o piscină, construit în 1934. Fosta reședință a ambasadorului Iranului, celebru în anii 1960 pentru petrecerile sale de la Hollywood.
Unde este absurdul aici? (…) 21.000 de dolari plătiți lunar din taxele românilor pentru un ambasador și recepțiile lui”, susține autorul videoclipului viral.
Acesta spune că România s-ar număra printre puținele state care achită chirie pentru ambasadele din SUA, alături de Qatar, Emiratele Arabe Unite și Arabia Saudită. Autorul mai afirmă că Ambasada României în SUA ar plăti aproximativ 50.000 de dolari pe lună unei case de avocatură pentru servicii care ar putea fi făcute de diplomații români. De asemenea, ambasada României la Washington rambursează firmei de avocatură costurile de transport, cazare, masă sau expedieri poștale apărute în activitatea lor în folosul clientului român,