Prima pagină » Știri politice » Ponta: România are nevoie de o relație cât mai bună cu instituțiile europene

Ponta: România are nevoie de o relație cât mai bună cu instituțiile europene

Ponta: România are nevoie de o relație cât mai bună cu instituțiile europene
Premierul Victor Ponta a declarat, la Bruxelles, unde a participat la Congresul PES, că președintele CE și președintele PE au o poziție "mult îmbunătățită" în privința României și a precizat că țara noastră are nevoie de "o relație cât mai bună cu instituțiile europene".

Premierul Victor Ponta a declarat, la Bruxelles, unde a participat la Congresul PES, că președintele CE și președintele PE au o poziție „mult îmbunătățită” în privința României și a precizat că țara noastră are nevoie de „o relație cât mai bună cu instituțiile europene”.

Conform unui comunicat al PSD, Victor Ponta a declarat că își dorește ca România să aibă o relație foarte bună cu instituțiile europene, accentuând în același timp și pozițiile mult îmbunătățite ale președinților CE și PE cu privire la România.

„Vreau să comentez extrem de pozitiv poziția mult îmbunătățită a președintelui Comisiei Europene, dl Barroso, a președintelui PE, dl Schulz. (…) Îmi doresc ca România să aibă o relație foarte bună cu instituțiile europene, îmi doresc ca toate lucrurile care au fost neclare să fie clarificate, fără a pretinde că toată dreptatea e de partea mea, ci pur și simplu pas cu pas să rezolvam problemele. (…) România are nevoie de o relație cât mai bună cu instituțiile europene”, a subliniat prim-ministrul Victor Ponta, conform sursei citate.

Premierul Victor Ponta a declarat, vineri seară, la Bruxelles, după întâlnirea cu președintele PE, Martin Schulz, că l-a asigurat pe acesta, ca și pe președintele CE, Jose Barroso, că România a depășit criza politică și că „ambele părți” și-au învățat lecția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Download our new free desktop app
Digi24
Un bărbat a stabilit un nou record în sistemul de reciclare după ce a introdus 8.000 de sticle în opt ore
Cancan.ro
Nuțu Cămătaru a vorbit despre problemele lui Mario Iorgulescu și conflictul pe care l-a avut cu finul său: I-a dat un pumn și a...
Prosport.ro
FOTO. Imagini cu Jordan Chiles în costum de baie. Rivala Anei Bărbosu profită de timpul liber
Adevarul
România, „jucător” prima dată în istorie la Washington? Expert în diplomație: „Există costuri dacă vrem să ni se audă vocea”
Mediafax
Download our new free desktop app
Click
Au revenit cu tractorul pe ogor! Dan Negru conduce un „monstru agricol” de 40.000 de euro: „Dacă statul ar ține cu țăranii români…”
Digi24
Lukașenko se declară „îngrozit” de ideea ca Republica Moldova să se unească cu România. Ce l-a rugat pe omul lui Putin de la Chișinău
Cancan.ro
S-a aflat cauza morții Storianei, angajata salonului de înfrumusețare din Timișoara care a murit subit. Colegii săi sunt îndurerați
Ce se întâmplă doctore
Imagini explozive cu fosta iubită a lui Dorian Popa! Cum arată Babs la 42 de ani. Și-a făcut mai multe operații estetice
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cât costă parcarea în București, și cum faci să plătești MAI PUȚIN?
Descopera.ro
Ce țări sunt în Eurasia? Mulți oameni greșesc!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Bubulino, ce face ăsta sub pat ?!
Descopera.ro
„Magnifica Humanitas”, manifestul Papei Leon despre impactul Inteligenței Artificiale