Prima pagină » Știri politice » Ponta, unei jurnaliste: Opriți-vă, Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări

Ponta, unei jurnaliste: Opriți-vă, Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări

Ponta, unei jurnaliste: Opriți-vă, Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări
Premierul Victor Ponta i-a replicat, luni, unei jurnaliste care l-a întrebat despre scrisoarea trimisă Guvernului de către președintele Traian Băsescu, spunându-i: "Doamnă, opriți-vă o secundă, vă rog frumos. Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări".

Premierul Victor Ponta i-a replicat, luni, unei jurnaliste care l-a întrebat despre scrisoarea trimisă Guvernului de către președintele Traian Băsescu, spunându-i: „Doamnă, opriți-vă o secundă, vă rog frumos. Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări”.

El a precizat că în săptămâna în curs dorește să se ocupe de ceea ce așteaptă oamenii de la premier, respectiv de probleme economice care îi privesc.

„Doamnă, opriți-vă o secundă, vă rog frumos! Ajunge! A fost o săptămână cumplită de războaie, de supărări. Săptămâna aceasta vreau să ne apucăm de ceea ce de fapt așteaptă oamenii de la noi. Vreau să vorbesc cu colegii mei ce avem de făcut în zilele următoare din punct de vedere economic. Asta am și făcut de altfel înainte de această întâlnire, m-am văzut cu miniștrii de resort, pentru că, după cum ați văzut, săptămâna trecută, vineri, boardul FMI în unanimitate a aprobat scrisoarea noastră de intenție – deci un semnal pozitiv de care aveam foarte mare nevoie”, a spus Ponta.

El a adus în discuție situația de la Hidroelectrica, unde Guvernul a dat toate mesajele că lucrurile se „curăță” de cele rele și că această companie va reveni.

„Trebuie să ne ținem de cuvânt și trebuie să mergem cu restructurarea mai departe la societățile comerciale cu capital de stat, cu management privat. Trebuie să vedem cum facem până joi să îmbunătățim tot ce ține de absorbția fondurilor europene. Oamenii așteaptă de la noi să le spunem foarte clar că își păstrează locurile de muncă, că creăm alte locuri de muncă și că din toamnă România, spre deosebire de alte țări europene, are stabilitate și speranță din punct de vedere economic”, a spus Ponta.

El a subliniat că nu vrea să discute despre bătălii politice.

„Restul – bătălii, războaie – pentru mine acuma chiar trebuie să fac ce așteaptă oamenii de la mine ca prim-minstru. Eu vreau să fac ce oamenii așteaptă de la primul-ministru: să mă ocup de locurile lor de muncă și de situația noastră economică. Restul – scandaluri, certuri, cu președintele, cu altcineva, nu vreau să discutăm”, a spus Ponta.

Ponta a făcut aceste declarații la sosirea la sediul USL.
 

Recomandarea video

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
De ce ar putea alege Trump weekendul prelungit de Paște pentru o operațiune terestră în Iran
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Creierul criogenat al unui cercetător, „uimitor de bine conservat” după 10 ani