Prima pagină » Știri politice » Ponta urmărește dosarul „Berbeceanu”: „Vreau să mă asigur că la Alba se face dreptate, nu o reglare de conturi între instituții”

Ponta urmărește dosarul „Berbeceanu”: „Vreau să mă asigur că la Alba se face dreptate, nu o reglare de conturi între instituții”

Ponta urmărește dosarul
Dosarul în care fostul șef al BCCO Alba Iulia, Traian Berbeceanu, este acuzat că ar fi sprijinit o grupare suspectată de evaziune fiscală cu produse petroliere, preluat, vineri, de DIICOT, le-a captat interesul premierului Victor Ponta și ministrului de Interne, Radu Stroe.

Dosarul în care fostul șef al Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Alba Iulia, Traian Berbeceanu, este acuzat că ar fi sprijinit o grupare suspectată de evaziune fiscală cu produse petroliere, preluat, vineri, de DIICOT, le-a captat interesul premierului Victor Ponta și ministrului de Interne, Radu Stroe. Prim-ministrul susține că urmărește cercetările și va interveni în situația în care i se va părea „o reglare de conturi între instituții”.

„Vă asigur că împreună cu ministrul Stroe urmărim cu atenție”, a spus Ponta la Sibiu, după ce Berbeceanu a fost arestat preventiv.

Premierul a exoplicat și motivul pentru care este atent la acest dosar. „N-o să stăm cu ochii închiși că ne critică Macovei că spunem ceva de justiție. Vreau să mă asigur și eu că la Alba se face dreptate, nu o reglare de conturi între instituții”, a adăugat el.

Pentru a-și explica neîncrederea în Justiție, Ponta a făcut din nou trimitere la dosarul referendumului în care este trimis în judecată ministrul Liviu Dragnea, care îi stătea alături. „Ce justiție? Aia-i justiție în care îi anchetăm pe oameni că au votat la referendum? Aia nu-i justiție, e poliție politică. Justiția e aia care face dreptate”, a comentat el.

Potrivit procurorilor care au anchetat situația de la Alba, soții Titus Gabriel și Anișoara Ramona Biriescu, considerați liderii unei grupări infracționale specializate în comerț ilegal cu petrol, au sponsorizat BCCO Alba, prin intermediul comisarului Traian Berbeceanu.

Din documentele anchetatorilor reiese că cei doi soți au sponsorizat indirect, prin comisarul Traian Berbeceanu, cu calculatoare și alte bunuri sau servicii, BCCO Alba și Inspectoratul Școlar Hunedoara.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum să fii o gazdă sau un musafir bun în sezonul sărbătorilor?