Prima pagină » Știri politice » Premierul Victor Ponta, pe „axa” Soci-Istanbul-Baku

Premierul Victor Ponta, pe „axa” Soci-Istanbul-Baku

Premierul Ponta a participat la deschiderea Jocurilor Europene de la Baku, la summit-ul păcii de la Istanbul cu Erdogan și la deschiderea Olimpiadei de iarnă de la Soci, unde apare lângă Ianukovici.

În programul oficial al premierului Victor Ponta nu apar deplasările de la Istanbul și Baku, site-ul Guvernului neavând nicio mențiune despre acestea. Nici premierul Victor Ponta nu a făcut vreun anunț oficial înainte de a pleca la Istanbul sau Baku pentru a participa la evenimentele boicotate de liderii europeni. Dacă la „Summit-ul păcii” de la Istanbul, Victor Ponta apare într-o fotografie pe site-ul președinției turce, la Baku, premierul Victor Ponta nu apare nici măcar pe lista oficială a invitaților.

În februarie 2014, premierul a participat la deschiderea Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci. La scurt timp după încheierea ceremoniei oficiale, pe pagina oficială de Facebook a lui Victor Ponta erau publicate două fotografii de la dineul oficial. Într-una, premierul român este prezent la o masa vecină cu cea a fostului președinte al Ucrainei, Viktor Ianukovici.

Imaginea a fost ulterior ștearsă de pe contul de Facebook al premierului Ponta.

Gândul a scris în exclusivitate că premierul Victor Ponta a fost prezent pe 23 aprilie la Istanbul pentru a participa, la invitația președintelui turc, Recep Tayyip Erdogan, la un „summit al păcii”, care a precedat ceremoniile prin care se marchează aniversarea a o sută de ani de la bătălia Dardanelelor. La evenimentul organizat de președintele Erdogan nu a participat vreun lider european. Vizita premierului nu apare pe site-ul Guvernului, nefiind prezentate imagini de la acest eveniment. Victor Ponta nu a oferit informații nici pe Facebook sau Twitter, postând doar o fotografie în care apare alături de premierul moldovean.

Summit-ul păcii, organizat la Istanbul pe 23 aprilie, la care a participat premierului Ponta, a fost un preambul la manifestările dedicate centenarului bătăliei de la Gallipoli, una dintre cele mai sângeroase confruntări din primul război mondial, câștigată de turci în fața armatelor britanice și neo-zeelandeze. Deși în fiecare an acest eveniment se sărbătorește pe 25 aprilie, anul acesta a fost devansat cu o zi, ceea ce a nemulțumit comunitatea armeană, care acuză oficialii turci că încearcă să suprapună acest eveniment unui alt eveniment istoric: genocidul armean – 24 aprilie 1915.

Ieri, după ce moțiunea de cenzură a PNL a fost respinsă în Parlament, premierul Victor Ponta a plecat la Baku la deschiderea Jocurilor Europene, ceremonia fiind boicotată de liderii europeni. Prim-ministrul român apare alături în poze alături de președintele Rusiei, Vladimir Putin, la eveniment participând și președintele Turcei și cel al Belarusului.

Șeful Cancelariei Prezidențiale, Dan Mihalache, a declarat la Realitatea TV că el a decis să nu mai meargă la deschiderea Jocurilor Europene de la Baku după ce a constatat că toți liderii din UE sunt reprezentați la un nivel foarte redus și a subliniat că prezența premierului Victor Ponta la ceremonie este o greșeală.

video: Reuters

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu trafica doar persoane: Jeffrey Epstein a încercat, fără succes, să aducă două mașini rare în SUA
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Oamenii de știință au creat un spray care oprește sângerarea în mai puțin de o secundă