Prima pagină » Știri politice » Primarul ales din pușcărie va depune jurământul săptămâna viitoare

Primarul ales din pușcărie va depune jurământul săptămâna viitoare

Primarul ales din pușcărie va depune jurământul săptămâna viitoare
Detalii pe Gândul.

Purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Gherla, Elisabeta Fetche, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX că primarul Cătălin Cherecheș va fi însoțit de personal al penitenciarului pentru a participa la ședință.

„Penitenciarul Gherla a aprobat cererea privind depunerea jurământului de primar de către Cătălin Cherecheș. Am primit de la Consiliul Local Baia Mare convocarea pentru o ședință care va avea loc luni, 18 iulie, ora 12, în sala Europa din cadrul Primăriei Baia Mare și care va avea un singur punct pe ordinea de zi, depunerea jurământului de primar de către Cătălin Cherecheș. Acesta va merge la Baia Mare însoțit de personalul Penitenciarului Gherla pentru această ședință”, a spus Fetche.

Penitenciarul Gherla a respins, recent, o cerere a lui Cherecheș de a depune jurământul, duminică, 3 iulie, în Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Baia Mare invocând faptul că aceasta nu corespunde din punct de vedere operativ.

Cătălin Cherecheș a fost arestat preventiv pentru luare de mită în formă continuată de Tribunalul Cluj în 27 aprilie pe o perioadă de 30 de zile, iar Curtea de Apel Cluj a menținut această hotărâre. Tribunalul Maramureș a prelungit, în 24 mai, arestul preventiv al acestuia. Cherecheș se află la Penitenciarul Gherla, județul Cluj. Cătălin Cherecheș era trimis în judecată iar cauza se judeca pe fond la Tribunalul Maramureș. Acesta a fost reales, în urma alegerilor locale, în funcția de primar al municipiului Baia Mare cu peste 70% din voturi.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
A murit mama Ancăi Alexandrescu. Prezentatoarea TV trece prin clipe extrem de grele
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
„Looksmaxing”: Ce sunt serviciile care promit să „măsoare” frumusețea