Prima pagină » Știri politice » PRIMARUL din MĂGURELE a fost reținut pentru luare de MITĂ

PRIMARUL din MĂGURELE a fost reținut pentru luare de MITĂ

PRIMARUL din MĂGURELE a fost reținut pentru luare de MITĂ
Primarul comunei Măgurele a fost prins în flagrant în timp ce lua 3.000 de lei mită, el fiind reținut de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov cu doar trei zile înaintea alegerilor locale.

Primarul orașului Măgurele a fost prins în flagrant în timp ce lua 3.000 de lei mită, el fiind reținut de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov cu doar trei zile înaintea alegerilor locale.

La acțiune au participat și ofițerii Direcției Generale Anticorupție din Ministerul de Interne. Primarul ceruse mită 3.000 de lei unui locuitor din Măgurele, acesta denunțându-l.

Surse judiciare au declarat pentru gândul că primarul Dumitru Ruse a fost prins, în urmă cu puțin timp, în biroul său, în timp ce primea mită 1.500 de lei. Înțelegerea cu cetățeanul care l-a denunțat a fost ca jumătate din bani să fie dați înainte și jumătate după faptă.

Primarul i-a cerut 3.000 de lei cetățeanului respectiv pentru că acesta avea de depozitat o cantitate mai mare de resturi și moloz de la construcții, care ar fi depășit cantitatea legală.

La ora publicării acestei știri, primarul din Măgurele se află încă în biroul său, împreună cu anchetatorii. El va fi cel mai probabil reținut de procurorii ilfoveni, urmând să fie acuzat de luare de mită.

Ruse Dumitru a fost ales în 2008, din partea PDL, pentru un mandat în fruntea orașului Măgurele din județul Ilfov. Anul acesta, pe 1 mai, primarul a trecut la PSD.

UPDATE 16.00 Primarul Dumitru Ruse a fost reținut de procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ilfov, pentru 24 de ore.

Persoana de la care primarul orașului Măgurele, Dumitru Ruse, ceruse 3.000 de lei vroia să arunce pe terenul primăriei o sută de mașini cu deșeuri de construcții, a declarat, pentru MEDIAFAX, purtătorul de cuvânt al Parchetului Tribunalului Ilfov, Gabriela Spirea.

Dumitru Ruse a fost prins în flagrant delict în timp ce primea 1.500 de lei din 3.000 de lei ceruți de la o persoană pentru a-i pemite să arunce pe terenul Primăriei Măgurele deșeuri rezultate de la o clădire demolată, a spus Gabriela Spirea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cum ajută zahărul creierul să-și reseteze amintirile?