Prima pagină » Știri politice » Primul act normativ pe masa guvernului în prima lună din 2025: Calendarul PREZIDENȚIALELOR. Când votăm și ce candiați intră în cursa pentru Cotroceni?

Primul act normativ pe masa guvernului în prima lună din 2025: Calendarul PREZIDENȚIALELOR. Când votăm și ce candiați intră în cursa pentru Cotroceni?

Primul act normativ pe masa guvernului în prima lună din 2025: Calendarul PREZIDENȚIALELOR. Când votăm și ce candiați intră în cursa pentru Cotroceni?

În prima lună a anului 2025, Guvernul Ciolacu 2 va pune pe masă un act normativ esențial pentru procesul electoral din România: stabilirea calendarului pentru alegerile prezidențiale. Acest pas vine după anularea, pe 6 decembrie 2024, a primului tur al alegerilor din 2024, în urma unei decizii fără precedent a Curții Constituționale a României (CCR).

Decizia CCR a fost luată pe fondul unui scandal legat de documentele desecretizate de Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), din care a rezultat că „un actor statal străin” ar fi interferat în procesul electoral din România. (mai multe AICI)

Prin urmare, în urma acestei hotărâri, Guvernul Ciolacu trebuie să stabilească un nou calendar pentru alegerile prezidențiale, asigurându-se totodată că sunt respectate normele legale și constituționale, care impun termene clare pentru depunerea candidaturilor și desfășurarea campaniei electorale.

Calendarul alegerilor prezidențiale

Surse guvernamentale au declarat pentru Gândul că, cel mai probabil, în prima ședință a Executivului din 2025, programată după 8 ianuarie, Guvernul va adopta o hotărâre pentru stabilirea calendarului final al alegerilor.

Astfel, primul tur al alegerilor prezidențiale din 2025 va avea loc pe 23 martie, iar al doilea tur pe 6 aprilie 2025.

„Lupta” pentru Palatul Cotroceni

În ceea ce privește candidaturile, 2025 se preconizează a fi un an plin de competiție pentru funcția de președinte al României. Mai mulți politicieni și figuri publice și-au anunțat deja intenția de a intra în cursa pentru Cotroceni.

Alianța PSD-PNL-UDMR a decis să-l susțină pe Crin Antonescu, fost lider al PNL și fost candidat la președinție, pentru a reprezenta această coaliție.

De asemenea, Nicușor Dan, primarul Capitalei, a anunțat că va candida ca independent. USR mizează pe Elena Lasconi, iar Călin Georgescu își dorește o nouă candidatură, în condițiile în care CCR și BEC îi vor permite înregistrarea acesteia.

George Simion, liderul AUR, a declarat că va susține candidatura lui Călin Georgescu și va intra în cursă doar dacă acesta nu va putea să se înscrie.

În plus, un alt nume care se adaugă listei este Daniel Funeriu, fost ministru al Educației, care a anunțat în exclusivitate pentru Gândul intenția sa de a candida pentru funcția de președinte al României.

Foto colaj: Mediafax + gov.ro + Alexandra Pandrea (Gândul)


CITEȘTE ȘI:

Anul ELECTORAL 2024: Comasate, alegeri anulate și mandat prezidențial PRELUNGIT. Când ne alegem PREȘEDINTELE

Intrarea României în SCHENGEN terestru, una dintre marile realizări ale începutului de an 2025. Românii pot călători în orice stat UE FĂRĂ CONTROALE

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Prețuri „de colecție” la second-hand. De ce un obiect uzat costă mai mult decât unul nou?