Prima pagină » Știri politice » Proiect de lege: AUR propune limitarea atribuțiilor Curții Constituționale în privința ALEGERILOR

Proiect de lege: AUR propune limitarea atribuțiilor Curții Constituționale în privința ALEGERILOR

Deputatul AUR Gianina Şerban a anunțat luni, la Parlament, că partidul său va depune un proiect legislativ pentru modificarea atribuțiilor Curții Constituționale în ceea ce privește validarea alegerilor.

„Am hotărât, alături de colegii mei din AUR, să depunem un proiect legislativ prin care modificăm parte din atribuțiile Curții Constituționale. Dacă ținem cont de puterea Curților Constituționale de a invalida alegeri, considerăm că aceasta trebuie limitată la circumstanțe excepționale și reglementată în mod clar, așa cum afirmă Comisia de la Veneția în recomandările emise în raportul urgent publicat cu privire la anularea rezultatelor alegerilor. Anularea unei părți a alegerilor sau a alegerilor în ansamblu poate fi permisă numai în circumstanțe excepționale și numai în baza unor dovezi clare, nu arbitrar„, a afirmat Gianina Şerban, într-o conferință de presă, la Palatul Parlamentului.

Conform deputatului AUR, proiectul vizează modificarea legii nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale.

„Propunem ca rezultatul alegerilor pentru funcția de președinte al României să fie validat sau invalidat de Curtea Constituțională numai în baza probelor și a dispozițiilor legale incidente. Aceasta este una dintre modificările aduse de noi. Considerăm că invalidarea fiecărui tur al alegerilor pentru alegerea președintelui României se poate dispune numai în baza unei contestații temeinic motivate sau în baza propunerii de invalidare temeinic motivate a Biroului Electoral Central, determinate de fraude grave, nefiind posibilă revenirea asupra unei hotărâri pronunțate ori invalidarea din oficiu a întregului proces electoral după validarea fiecărei etape legale”, a continuat Gianina Şerban.

Totodată, AUR propune ca toate contestațiile privind înregistrarea sau neînregistrarea candidaturilor la funcția de președinte să fie soluționate de Curtea Constituțională cu votul majorității judecătorilor, în termenele legale și doar în baza probelor depuse odată cu contestația.

„Drepturile românilor nu pot fi anulate de unii judecători, chiar fiind aceștia și judecători la Curtea Constituțională. Ceea ce s-a întâmplat în cazul domnului Călin Georgescu, ceea ce s-a întâmplat în cazul doamnei Diana Șoșoacă, sunt situații cu care România și românii nu trebuie să se mai întâlnească. Toți românii trebuie să aibă dreptul să candideze, așa cum prevede Constituția României. Nu trebuie să ne jucăm cu democrația și cu legile țării. Trebuie să respectăm întocmai acest drept, și anume dreptul de a alege și de a fi ales. Vom lupta până la capăt pentru ca democrația în România să nu fie îngropată”, a mai spus Gianina Şerban.

CITEȘTE ȘI:

AUR vrea să limiteze VOTUL electronic în Parlament / Mihai Enache: Secretarele votează în locul parlamentarilor care nu vin la muncă

AUR depune moțiune simplă împotriva lui Cătălin Predoiu, după scandalul influencerilor: „Girează o intimidare a populației”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman