Prima pagină » Știri politice » Radu Mihaiu: Peste 4 hectare retrocedate din Parcul Plumbuita au fost cumpărate de Primăria Sectorului 2

Radu Mihaiu: Peste 4 hectare retrocedate din Parcul Plumbuita au fost cumpărate de Primăria Sectorului 2

Radu Mihaiu: Peste 4 hectare retrocedate din Parcul Plumbuita au fost cumpărate de Primăria Sectorului 2

Consiliul Local al Sectorului 2 a decis, cu unanimitate de voturi, să extindă Parcul Plumbuita, cel mai mare parc din sector, prin achiziționarea a peste 4 hectare de teren retrocedat moștenitorilor în 2014. Această decizie adaugă un spațiu verde suplimentar de 41.324 metri pătrați Sectorului 2, transmite primarul Radu Mihaiu.

Consiliul Local a aprobat cumpărarea terenului din Parcul Plumbuita la un preț de 4.325.000 EUR, adică 104,66 EUR/mp, după aproape un an de efort. Această extindere va fi integrată în proiectul de reabilitare totală a Parcului Plumbuita, planificat pentru anul viitor.

Conform primarului Sectorului 2, prețul este unul corect și a precizat că pentru finalizarea procedurii mai este necesar un singur pas care va avea loc pe 16 noiembrie, din pricina unui proprietar minor.

E un preț bun, un preț corect, și doresc să mulțumesc tuturor grupurilor politice din consiliul local că au înțeles importanța reîntregirii parcului Plumbuita cu 4 hectare de spațiu verde. Mai este un singur pas de făcut, încuviințarea vânzării de către instanță, căci una dintre proprietare este minoră și aceasta e procedura legală. Avem termen pe 16 noiembrie. Cu alte cuvinte, sunt șanse bune ca tranzacția să fie finalizată până la finalul anului, declară Radu Mihaiu, primarul Sectorului 2.

În ianuarie 2023, proprietarii şi-au manifestat disponibilitatea de a vinde terenul printr-o scrisoare de intenție trimisă Primăriei Sectorului 2. În următorul an, s-au obținut aprobările necesare, inclusiv consimțământul Consiliului General al Municipiului București pentru achiziție. În acest sens, primarul Radu Mihaiu a inițiat formarea unei echipe de negociere, implicând consilieri locali din toate partidele.

Radu Mihaiu: Continuăm demersurile pentru a reîntregi Parcul Ciurcului și Parcul Verdi

Mihaiu mai atrage atenția cu privire la deficitul de spațiu verde din Sectorul 2 al Capitalei. Acesta precizează că scopul acestui demers este de reîntregi parcurile din Sector, și a adăugat că va continua eforturile pentru recuperarea fostei menajerii a Circului de stat, în vederea reîntregirii Parcului Circului, dar și pentru a recupera cei 12.000 mp din Parcul Verdi al Capitalei.

„Sectorul 2 are un deficit major de spațiu verde, are doar 12,43 mp de spațiu verde/cap de locuitor, ceea ce afectează sănătatea și calitatea vieții locuitorilor săi. „Tocmai de aceea, avem o serie de strategii pentru extinderea spațiului verde din sector. Una dintre ele este: să recuperam ceea ce am pierdut, de-a lungul anilor, prin retrocedări. Vrem să reîntregim parcurile din sector, iar Plumbuita este un prim caz. În paralel, facem eforturi și parcurgem pașii birocratici pentru a recupera fosta menajerie a Circului de stat. Vrem să reîntregim Parcul Circului cu 9.126 mp spațiu verde. La fel și in cazul Parcului Verdi, vrem să recuperăm terenul aflat chiar în inima lui, un spațiu verde de 12.000 mp”, a precizat primarul Radu Mihaiu.

CITIȚI ȘI:

Klaus Iohannis a promulgat legea lui Marcel Ciolacu privind măsurile fiscale / Urmează rectificarea bugetară?

VIDEO | IDF a efectuat o incursiune terestră în nordul Fâșiei Gaza în noaptea de miercuri spre joi/ Soldații israelieni s-au întors din teren

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani