Prima pagină » Știri politice » Realizator de pamflet de la Antena 3, adus la Guvern să se ocupe de Centenarul Marii Uniri

Realizator de pamflet de la Antena 3, adus la Guvern să se ocupe de Centenarul Marii Uniri

Realizator de pamflet de la Antena 3, adus la Guvern să se ocupe de Centenarul Marii Uniri
Realizatorul tv Felix Rache, care are o emisiune-pamflet la postul Antena 3, a fost adus de premierul Mihai Tudose pe un post de consilier de stat la Guvern, urmând să se ocupe de probleme de comunicare, dar și de Departamentul Centenar.

Felix Rache, realizatorul pastilei Deziluzia optică, de la Antena 3, a fost adus de premierul Mihai Tudose pe un post de consilier de stat la Guvern, conform paginademedia.ro.

Rache ar urma să fie consilier pe probleme de comunicare, dar și să se ocupe de Departamentul Centenar, care organizează activitățile de la nivelul instituțiilor din subordinea Guvernului, de aniversare a 100 de ani de la Marea Unire din 1918.

Rache lucrează la postul deținut de familia Voiculescu din 2013, iar anterior a lucrat la Realitatea Tv, la Academia Cațavencu, la Evenimentul Zilei și la Jurnalul Național.

În cabinetul Grindeanu, de comunicare se ocupa Alina Popa (Petrescu). Ea era purtătorul de cuvânt al Guvernului, fostă jurnalistă Antena 3 timp de 11 ani. A lucrat anterior la TVR. Este măritată cu Cătălin Popa, directorul postului România TV, controlat de Sebastian Ghiță. Conform declarației de avere, Alina Popa a avut cartea de muncă la o firmă de echipamente industriale specializată în pompe și robineți, Sialco Trading, iar drepturile de autor și le-a încasat de la firma Corola Condesign. Firma se numea înainte Orizontal Media și este deținută de soțul ei. Sialco Trading este deținută de un anume Silviu Florin Gruia.

Departamentul Centenar avea de suferit și fără Felix Rache. După ce echipa lui Daniel Șandru (profesor de științe politice și fost rector al Universității Petre Andrei din Iași) din Departamentul Centenar a demisionat în bloc în luna februarie, în semn de protest față de adoptarea OUG 13, cei care au venit în loc trebuie să se ridice la înălțimea așteptărilor – organizarea la nivel de stat a activităților de aniversare a 100 de ani, în 2018, de la Marea Unire.

Cristian-Ioan Videscu, secretar de stat, conducea în mandatul lui Sorin Grindeanu, Departamentul Centenar. Are 35 de ani, este vicepreședinte PSD Arad și a fost consilier județean la Arad. A fost ziarist la publicația arădeană Flacăra Roșie. I-a fost consilier local europarlamentarului PSD Victor Negrescu, apoi consilier în Parlamentul României. Face parte din PES (organizația tinerilor socialiști europeni). A lucrat și la o firmă de catering, Markus UNLTD din Arad (Markus Catering).

Marian Sebastian Rotaru, consilierul său, vine din Arad. În urmă cu 5 ani a fost ospătar, apoi din 2013 casier și șef supraveghere case de marcat la hypermarketul Real, până în iunie 2016. A lucrat o scurtă perioadă ca HR la Adecco, apoi a venit la departamentul Centenar al României, conform cv-ului său de pe LinkedIn.

Dumitru Georgian Coșofreț, un alt consilier, a lucrat anterior pe un post de consilier la Camera Deputaților. Soția sa este stewardesă la Wizz Air. Pasionat de poezie, publică pe câteva bloguri versuri. În 2015 era ales coordonatorul activiștilor PES (Partidul Socialiștilor Europeni) din sectorul 3, tineri pasionați de stânga, și apare pe siteul PES ca fiind lider al acestei organizații în România.

Ionuț Constantin Cojocaru, de asemenea consilier la Departamentul Centenar, este lector la Universitatea Lumina (deținută de turci), este doctor în istorie. A fost secretar general al Asociației de Prietenie Turcia-România.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Cercetătorii au găsit o alternativă surprinzătoare pentru uleiul de gătit uzat