Prima pagină » Știri politice » Ion Cristoiu, despre întrebările care au rămas după ANULAREA alegerilor: „Toate sunt fără niciun răspuns”

Ion Cristoiu, despre întrebările care au rămas după ANULAREA alegerilor: „Toate sunt fără niciun răspuns”

La aproape cinci luni de la anularea alegerilor, scriitorul și publicistul Ion Cristoiu a vorbit, în exclusivitate pentru Gândul, despre acest eveniment, dar și despre imaginea pe care și-a creat-o despre anularea scrutinului prezidențial din 2024. Ion Cristoiu a declarat că țara noastră a rămas cu „o mare problemă” după acea anulare, pentru că „a întârziat și întârzie cu câteva luni intrarea României în normalitate”. 

Dacă noi am fi avut pe 30 decembrie un președinte, indiferent cine era el, noi acum eram în plină reformă, pentru că avem neapărat nevoie, stăm foarte prost cu deficitul bugetar. Din punct de vedere al politicii externe, având un președinte plin și nu interimar, ar fi avut în sfârșit inițiative în această lume în plină mișcare și, cred că ceea ce e mai important, am fi avut o mare încredere în președintele de atunci, pentru că cea mai mare problemă la ora actuală este că președintele care va fi ales acum s-ar putea să nu aibă legitimitate. Sigur, are constituțională, că dacă l-am ales nu putem să îl dăm jos, dar s-ar putea să nu aibă legitimitate morală pentru foarte mulți români”, a declarat publicistul Ion Cristoiu.

„Acele documente așa-zis secretizate nu au fost secretizate de la început”

Pe 8 aprilie, Ilie Bolojan, președintele interimar al României, anunța că toate documentele referitoare la anularea alegerilor au fost desecretizate. Întrebat dacă au rămas întrebări fără răspuns despre acest subiect, Ion Cristoiu au precizat că „toate sunt fără răspuns”.

Au rămas întrebări. Toate sunt fără niciun răspuns. Acele documente așa-zis secretizate nu au fost secretizate de la început, pentru că, din ce știu eu despre serviciile secrete, dacă un document este pus pe masa unui organism ca document secretizat, el nu este desecretizat în vecii vecilor decât după o anumită perioadă, ceea ce mă face să cred că ele, când au fost depuse pe masa CSAT-ului, se știau deja articole de ziar, se știau că vor fi desecretizate.

Așa se explică de ce nu știm nimic altceva. Cheia cred că este la Klaus Iohannis, dar cred că și la Marcel Ciolacu. Ei amândoi au avut mai multe informații. Sunt aproape sigur, cunoscând activitatea serviciilor secrete, nu numai românești, dar și din istorie, că cu o zi înainte de ședința CSAT din 28 noiembrie au venit tovarășii de la servicii la președinte, poate că a fost și premierul, și, pe lângă hârtiile alea absolut inutile, i-or fi spus ceva și la ureche. Nu pot să-mi dau seama”, a spus Ion Cristoiu.

„Dacă ar fi fost o operațiune a serviciului secret rusesc, ar însemna că ei sunt niște imbecili, dacă au lăsat urme”

Totodată, Ion Cristoiu a precizat că nu are încredere în notele informative prezentate în Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT) pe 28 noiembrie 2024 și care au stat la baza anulării alegerilor prezidențiale.

Dacă ar fi fost o operațiune a serviciului secret rusesc, ar însemna că ei sunt niște imbecili, dacă au lăsat urme. Deci n-au lăsat urme. Sau poate că dinadins au lăsat urme, pentru ca pe noi să ne tulbure. Nu există, n-ai cum să afli niciun alt serviciu așa în două săptămâni, ia să vedem, a lucrat un serviciu străin, decât numai dacă serviciul respectiv de-al dracului îți face lucruri butucănoase, ca tu să le observi și, sigur, în cazul nostru, având drept scop tulburarea, pentru că nu era ideea de președinte prorus sau nerus, ci era vorba tocmai de a anula alegerile.

Tare mă tem că ele au fost anulate, era să zic la ordinul Moscovei. Nu, au fost anulate la presiunea Moscovei. Uite, la asta nu m-am gândit. Ei au avut cel mai mare interes al anulării alegerilor, nu a unui președinte, că își dădeau seama că nu avea cum un președinte să ne mute pe noi CSI”, a mai spus scriitorul și publicistul Ion Cristoiu.


CITEȘTE ȘI:

Ilie Bolojan susține că au fost desecretizate TOATE documentele referitoare la anularea alegerilor. Reacție la declarația lui Ciolacu

I-au ÎNCHIS iar contul de TikTok lui Ion Cristoiu: „Nici nu s-au ostenit să-mi aducă argumente”

Ion Cristoiu: „După cazul Călin Georgescu, s-a dezvoltat în România o societate civilă suveranistă”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe