Prima pagină » Știri politice » Șeful CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, arestat preventiv pentru luare de mită, suspendat din funcție

Șeful CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, arestat preventiv pentru luare de mită, suspendat din funcție

Șeful CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, arestat preventiv pentru luare de mită, suspendat din funcție
Șeful CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, arestat preventiv pentru luare de mită, suspendat din funcție

Potrivit prefectului județului Buzău, Maria Buleandră, Tribunalul Buzău a trimis în teritoriu, joi după-amiază, decizia privind măsura arestării preventive a lui Cristinel Bîgiu, ulterior fiind emis ordinul de suspendare din funcție a lui Bîgiu.

„Am dat ordinul de suspendare, vineri consilierii județeni se vor întruni și vor lua act de suspendare. Această situație va fi trecută suplimentar pe ordinea de zi din câte am înțeles de la Consiliul Județean”, a declarat, joi, prefectul de Buzău, Maria Buleandră.

După ce vor lua act de suspendarea lui Bîgiu, consilierii vor trebui să voteze cine va asigura interimatul în fruntea Consiliului Județean Buzău: Petre Emanoil Neagu (PSD) sau Cristinel Romanescu (PNL).

Președintele CJ Buzău, Cristinel Bîgiu, și finul acestuia, Florin Colgiu, acuzați de luare de mită, respectiv complicitate la această infracțiune, au fost arestați, în 7 decembrie, de magistrații Tribunalului București.

Astfel, Cristinel Bîgiu este urmărit penal pentru că ar fi cerut și primit bani în schimbul unor contracte pe bani publici.

Șeful CJ Buzău a fost luat pe 6 decembrie de procurorii DNA de la locuința sa, după ce a fost prins în flagrant luând mită în parcarea din fața blocului în care locuiește.

Marian Cristinel Bîgiu, în vârstă de 47 de ani, se află la primul său mandat de președinte al Consiliului Județean Buzău, fiind ales pe listele USL.

Cristinel Bîgiu a fost membru PNL timp de 17 ani, începând cu anul 1997, iar de-a lungul timpului a fost președinte al organizației de tineret a PNL Buzău, președinte al filialei județene a partidului, vicepreședinte la nivel național, ultima funcție în PNL, înainte de a trece la PSD, fiind cea de vicepreședinte al organizației județene.

În 18 septembrie, Bîgiu a anunțat că s-a înscris în PSD, în baza OUG 55, alături de 18 primari liberali din județ și de alți șase edili de la PDL, susținând că a luat această decizie pentru binele județului.

În perioada 1993 – 1994, Cristinel Bîgiu a fost contabil la Sigma Instal, după care a fost, până în anul 2000, șef compartiment import-export la S.C. Modern Shoes S.A, iar din 2000 și până în 2004 a fost director general al S.C. Modern Shoes S.A.

Din iunie 2004 și până în ianuarie 2005, Cristinel Bîgiu a fost vicepreședinte al Consiliul Județean Buzău, iar din ianuarie 2005 și până în mai 2007 a fost prefect al județului Buzău. Ulterior, el a fost președinte al Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice, funcție deținută până în noiembrie 2008.

În perioada 2008-2012, Cristinel Bîgiu a fost senator.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele