Prima pagină » Știri politice » SONDAJ: PNL se menține pe primul loc la parlamentare, chiar dacă nu a reușit să doboare guvernul Dăncilă după votul din 26 mai

SONDAJ: PNL se menține pe primul loc la parlamentare, chiar dacă nu a reușit să doboare guvernul Dăncilă după votul din 26 mai

SONDAJ: PNL se menține pe primul loc la parlamentare, chiar dacă nu a reușit să doboare guvernul Dăncilă după votul din 26 mai
Un nou sondaj de opinie arată că PNL ar câștiga alegerile parlamentare dacă acestea ar fi organizate acum, în ciuda faptului că unii analiști au susținut că formațiunea politică va fi afectată, după alegerile europarlamentare din 26 mai, de faptul că nu a reușit să doboare Guvernul Dăncilă.

Liberalii ar fi alesi de 20,1% dintre cei care au participat la sondajul efectuat de IMAS la comanda Europa FM. Pe locul doi s-ar situa PSD cu 13,9%, iar pe 3 USR cu 12,9%. Pe următoarele locuri s-ar afla Pro Romania (7,2%), ALDE (6,2%) și PLUS (5,6%).

Potrivit sondajului IMAS, sub pragul electoral s-ar situa partidele PMP (2,7%) și UDMR (1,8%).

Dacă sunt luate în considerare doar opțiunile valide de vot, procentajele arată astfel: PNL (27,5%), PSD (18,9%), USR (17,6%), PRO Romania (9,8%) și ALDE (8,5%).

La alegerile europarlamentare, PNL a obținut 27% din voturi. Liberalii au fost urmați de PSD (22,5%) și USR (22,4%).

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?