Prima pagină » Știri politice » Sondaj Verifield la comanda USR: Marcel Ciolacu și George Simion, pe primele locuri în cursa pentru turul doi la prezidențiale

Sondaj Verifield la comanda USR: Marcel Ciolacu și George Simion, pe primele locuri în cursa pentru turul doi la prezidențiale

Sondaj Verifield la comanda USR: Marcel Ciolacu și George Simion, pe primele locuri în cursa pentru turul doi la prezidențiale

Un sondaj realizat de Verifield, la comanda Uniunii Salvați România (USR), arată că, în cazul în care duminica viitoare ar avea loc alegerile prezidențiale, Marcel Ciolacu (PSD) și George Simion (AUR) ar fi candidații care ar intra în turul doi.

Sondajul a fost realizat în perioada 1-6 noiembrie 2024 și analizează intențiile de vot din trei perspective: total eșantion, voturi exprimate și voturile exprimate de cei care intenționează să participe efectiv la vot, estimat la 65,4% din eșantion.

În toate cele trei scenarii analizate, Marcel Ciolacu se află în frunte, cu un avantaj față de George Simion, liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR).

Rezultatele detaliate ale sondajului Verifield

Varianta 1. Total eșantion

Conform datelor din întregul eșantion, Marcel Ciolacu (PSD) conduce cu 20,6%, fiind urmat de George Simion (AUR) cu 17,1%. Candidata USR, Elena Lasconi, se plasează pe locul trei cu 12,4%, iar Mircea Geoană, candidat independent, obține 11,1%. Nicolae Ciucă, candidatul PNL, este pe locul cinci cu doar 7,4%.

  • Marcel Ciolacu (PSD) – 20,6%
  • George Simion (AUR) – 17,1%
  • Elena Lasconi (USR) – 12,4%
  • Mircea Geoană (independent) – 11,1%
  • Nicolae Ciucă (PNL) – 7,4%
  • Călin Georgescu (independent) – 3,9%
  • Kelemen Hunor (UDMR) – 3,7%
  • Cristian Diaconescu (independent) – 3,7%
  • Ana Birchall (independent) – 1,3%
  • Ludovic Orban (Forța Dreptei) – 1%
  • Cristian Terheș (PNCR) – 0,6%
  • Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale) – 0,4%
  • Sebastian Popescu (Partidul Noua Românie) – 0,3%
  • Alexandra Păcuraru (Alternativa pentru Demnitate Națională) – 0,2%
  • Altul 0,1%

Din totalul eșantionului, 9,1% au declarat că nu știu sau nu sunt hotărâți cu cine vor vota, 3,6% au spus că nu vor merge la vot, iar alți 3,6% nu au oferit un răspuns.

Varianta 2: Voturi exprimate

Din totalul voturilor exprimate, Marcel Ciolacu crește la 24,6%, în timp ce George Simion ajunge la 20,4%. Elena Lasconi obține un scor de 14,9%, iar Mircea Geoană urcă la 13,2%. În acest scenariu, Nicolae Ciucă ajunge la 8,8%.

  • Marcel Ciolacu (PSD) – 24,6%
  • George Simion (AUR) – 20,4%
  • Elena Lasconi (USR) – 14,9%
  • Mircea Geoană (independent) – 13,2%
  • Nicolae Ciucă (PNL) – 8,8%
  • Călin Georgescu (independent) – 4,7%
  • Cristian Diaconescu (independent) – 4,4%
  • Kelemen Hunor (UDMR) – 2,9%
  • Ana Birchall (independent) – 1,5%
  • Ludovic Orban (Forța Dreptei) – 1,2%
  • Cristian Terheș (PNCR) – 0,8%
  • Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale) – 0,4%
  • Sebastian Popescu (Partidul Noua Românie) – 0,3%
  • Alexandra Păcuraru (Alternativa pentru Demnitate Națională) – 0,2%
  • Altul – 0,1%

3. Voturi exprimate de cei care se declară că se duc la vot (65,4% din eșantion)

În ultimul scenariu, considerând doar intenția de vot a celor care declară că se vor prezenta la urne (65,4% din eșantion), Marcel Ciolacu ajunge la 25,9%, iar George Simion la 21,2%, consolidând pozițiile lor de lideri în această cursă. Lasconi obține 15,7%, iar Geoană rămâne la 13,2%, urmat de Nicolae Ciucă cu 8,5%.

  • Marcel Ciolacu (PSD) – 25,9%
  • George Simion (AUR) – 21,2%
  • Elena Lasconi (USR) – 15,7%
  • Mircea Geoană (independent) – 13,2%
  • Nicolae Ciucă (PNL) – 8,5%
  • Călin Georgescu (independent) – 4,6%
  • Cristian Diaconescu (independent) – 4,4%
  • Kelemen Hunor (UDMR) – 2,9%
  • Ana Birchall (independent) – 1,2%
  • Ludovic Orban (Forța Dreptei) – 1,1%
  • Silviu Predoiu (Partidul Liga Acțiunii Naționale) – 0,6%
  • Cristian Terheș (PNCR) – 0,3%
  • Alexandra Păcuraru (Alternativa pentru Demnitate Națională) – 0,3%
  • Altul – 0,1%


CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ziua în care Alexandru Ioan Cuza a introdus învăţământul obligatoriu şi gratuit. Ce păţeau părinţii care nu se supuneau legii