Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu, președinte interimar al PSD: „Nu știu dacă intrăm la guvernare/ Mai avem o soluție de rocadă”

Sorin Grindeanu, președinte interimar al PSD: „Nu știu dacă intrăm la guvernare/ Mai avem o soluție de rocadă”

Cristina Corpaci

Sorin Grindeanu, invitat la emisiunea „Ai Aflat! Cu Ionuț Cristache” a declarat că nu știe dacă PSD va intra la guvernare, însă din Opoziție ar putea susține în Parlament măsurile propuse de viitorul Executiv. Președintele interimar al PSD a mai precizat că sunt diferite variante, printre care rocada, cum a fost în guvernul Ciucă-Ciolacu.

Întrebat despre eventualitatea intrării la guvernare, Sorin Grindeanu a declarat: „Nu știu dacă intrăm la guvernare. Vreau să vă explic foarte clar ce vrem să facem: se ajunge la acest set de măsuri, dacă se va ajunge la un agreement în această echipă de specialiști.”

Președintele interimar al PSD a mai menționat că nu dorește să facă speculații cu privire la măsurile care vor fi luate de viitorul guvern.

„Noi de la PSD trebuie să parcurgem niște pași, trecem în discuțiile politice și vedem ce se dorește de la noi, pentru că putem să susținem acel set de măsuri, nu neapărat ca parte activă în Guvern, adică membri ai Guvernului, putem să-l susținem în Parlament. Poate dânșii vor dori, cei care vor guverna, să vină cu asumarea acelui pachet de măsuri în Parlament și dacă am picat de acord cu ele, sigur că nu vom face demersuri de moțiuni de cenzură și așa mai departe”, a spus Grindeanu.

Șeful interimar al social-democraților a vorbit și despre varianta intrării partidului său la guvernare, luând în calcul rocada.

„Sau vom fi parte activă în acest guvern sau în opoziție de tot, că nu există alte variante. Dacă ești parte activă în Guvern, iarăși sunt câteva soluții. Să ai un prim-ministru politic, adică dintr-unul din partidele care face parte din această majoritate, sau să ai un prim-ministru apolitic. … Cred că ultima e să mai avem o soluție de rocadă, așa cum a fost între Ciucă și Marcel, dar nu văd altele”, a spus Grindeanu.

CITIȚI ȘI:

Sorin Grindeanu, președintele interimar PSD, face anunțul momentului! | „Ai Aflat! Cu Ionuț Cristache”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mesajul „Refuzați comanda dacă nu este livrată de un român” a dus la un dosar PENAL
Digi24
Crioterapie și băi în sânge de cerb pentru Putin „nemuritorul”. Programul de miliarde de $ prin care dictatorul vrea să trăiască veșnic
Cancan.ro
Internarea la psihiatrie l-a schimbat radical? Cheloo, de nerecunoscut pe scena de la Arena Națională
Prosport.ro
Milionarul Mitică Dragomir știe cine va fi noul premier al României: „Cred că îl agreează și Bolojan”
Adevarul
„Au nevoie doar de proști fără studii”. Masterul de la Academia de Poliție care produce ofițeri într-un an este contestat. Explicațiile instituției
Mediafax
Compania care spune „NU” la 99,96% dintre candidați. Este mai greu să intri aici decât la Harvard
Click
Ce a făcut Mihaela Rădulescu la un an de la moartea lui Felix Baumgartner: „Te iubesc”
Digi24
EXCLUSIV Ciucu își apără averea și stilul de viață după acuzațiile DNA: „Nu merg la Monaco cu avioane private. Urc în lift cu curierii”
Cancan.ro
Ultimul mesaj trimis de Roxana înainte să fie ucisă cu 93 de lovituri de cuțit: Sunt amețită
Ce se întâmplă doctore
Roxana Vancea face senzație! Şi-a etalat formele apetisante pe internet. Cum se menține în formă?
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Poliția din LA renunță la camerele de supraveghere cu inteligență artificială: Au generat sute de alerte false
Descopera.ro
Cine a inventat omleta? O poveste veche de mii de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O blondă: – Acum citesc o carte managerială, economic financiară…
Descopera.ro
Un studiu pune sub semnul întrebării un vechi mit despre bărbați și femei