Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu, despre primul tur al prezidențialelor: Mulți candidați, ceea ce e bine. Puține idei, ceea ce e rău!

Tăriceanu, despre primul tur al prezidențialelor: Mulți candidați, ceea ce e bine. Puține idei, ceea ce e rău!

Tăriceanu, despre primul tur al prezidențialelor: Mulți candidați, ceea ce e bine. Puține idei, ceea ce e rău!
Călin Popescu Tăriceanu a afirmat, marți, că în primul tur al alegerilor prezidențiale au fost mulți candidați, însă puține idei, „ceea ce e rău". Liderul ALDE e mulțumit de rezultatul candidatului independent Mircea Diaconu, pe care l-a susținut și care a obținut aproape un milion de voturi.

„Turul întâi al alegerilor s-a încheiat. Mulți candidați, ceea ce e bine. Puține idei, ceea ce e rău! Din punctul meu de vedere, Mircea Diaconu s-a dovedit o idee bună, reușind să bată încă un record post-decembrist. În 2014, să ne amintim, el devenea candidatul independent care reușea să obțină cel mai mare scor la alegerile europene – alegeri de partid, de regulă – plasându-se al patrulea în clasament și surclasând cel puțin patru partide cu notorietate, precum UDMR, PMP, PRM sau Partidul Poporului. Îmi pare bine că am susținut, fără a-i știrbi independența, un candidat care a reușit să obțină aproape un milion de voturi de la români, un candidat care a transmis în această campanie mesaje importante”, a scris Călin Popescu Tăriceanu, pe Facebook.

Liderul ALDE a mulțumit, totodată, românilor care au ieșit la vot și celor care l-au votat pe Mircea Diaconu.

„-Moștenirea- electorală a lui Mircea trebuie nu doar păstrată, ci continuată și dezvoltată, și aceasta va fi misiunea partidului nostru în perioada care urmează. Le mulțumim tuturor românilor care au ieșit în ultimele zile la vot, le mulțumim cu atât mai mult celor care au votat cu Mircea Diaconu. UN OM care nu a dezamăgit și a obținut un rezultat chiar bun în războiul cu mașinării de partid de mare calibru, cu candidați susținuți fățiș ori pe ascuns de structuri puternice sau de cancelarii externe și care au impus o agendă electorală fără precedent, lipsită de dezbateri, dar plină de ingrediente care, pentru democrație, ar fi fost mult mai bine să lipsească; și nu voi insista mai mult asupra acestor aspecte. Cine a avut ochi să vadă, a văzut”, a subliniat Tăriceanu.

Biroul Electoral Central (BEC) a anunțat, luni, rezultate parțiale oficiale, după numărarea a voturilor din 99,9% din secții, că actualul președinte Klaus Iohannis a obținut 37,49% din voturi, iar Viorica Dăncilă 22,69%. Dan Barna este pe locul al treilea, cu 14,7%.

Potrivit BEC, Mircea Diaconu a obținut 8,36%, fiind votat de 808.380 români.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii au creat o bacterie capabilă să distrugă tumorile de la interior