Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu ironizează vizita lui Iohannis la Casa Albă: Nici cel Coreea de Nord nu se bucura așa de șapca aceea

Tăriceanu ironizează vizita lui Iohannis la Casa Albă: Nici cel Coreea de Nord nu se bucura așa de șapca aceea

Tăriceanu ironizează vizita lui Iohannis la Casa Albă: Nici cel Coreea de Nord nu se bucura așa de șapca aceea
Președintele ALDE Călin Popescu Tăriceanu îl ironizează pe șeful statului Klaus Iohannnis, după ce acesta a fost surprins, într-o fotografie la Casa Albă purtând șapca primită de la omologul american Donald Trump, spunând că nici coreeanul Kim Jong-Un nu se bucura atât de mult.

„S-a dus în America, nu a venit de acolo nici măcar cu o promisiune legată de vize. Adică preșdintele SUA să spună că această chestiune va fi tratată în cadrul instituțiilor, era evident că așa este. Deci care este beneficiul acestei vizite? A fost o vizită cu scop pur politic, electoral. Au fost și momente caraghioase. Momentul acela cu șapca. Să mă ierte Dumenzeu. Eu cred că nici coreeanul acela din Coreea de Nord nu se bucura dacă îi dădea o șapcă să și-o pună pe cap să arate ca un caraghios”, a declarat Călin Popescu Tăriceanu, în emisiunea „Gândurile luii Cristoiu”.

„Trump are niște meciuri serioase cu anumite țări din UE, cu Germania. Să nu se realizeze apropierea Germaniei de Rusia. Mie mi se pare absolut incredibil. În România noi nu discutăm deloc treburile astea. Interesele comune Germania și Rusia și riscurile care derivă pentru țările noaste”, a mai spus liderul ALDE.

Președinții Klaus Iohannis și omologul american Donald Trump și-au făcut cadouri, în cadrul vizitei efectuate de șeful statului român în America, Iohannis primind o șapcă ce are inscripționat „Make Romania Great Again”, după mesajul de campanie al lui Donald Trump.

Președintele român a fost surprins, într-o fotografie postată de Administrația Prezidențială, purtând șapca la masa discuțiilor cu oficialii americani, spre amuzamentul celor prezenți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Ce vrea să construiască NASA pe Soare?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Câți dintre europeni simt că țara în care trăiesc este amenințată?