Prima pagină » Știri politice » Tăriceanu: Prioritatea Guvernului trebuie să fie organizarea corectă și rapidă a alegerilor

Tăriceanu: Prioritatea Guvernului trebuie să fie organizarea corectă și rapidă a alegerilor

Tăriceanu: Prioritatea Guvernului trebuie să fie organizarea corectă și rapidă a alegerilor
Liderul deputaților PNL, fostul premier Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, miercuri, că prioritatea Executivului trebuie să fie organizarea corectă și rapidă a alegerilor și desfășurarea lor în bună ordine.

Liderul deputaților PNL, fostul premier Călin Popescu Tăriceanu, a declarat, miercuri, că prioritatea Executivului trebuie să fie organizarea corectă și rapidă a alegerilor și desfășurarea lor în bună ordine.

Tăriceanu a declarat despre Guvernul propus de Victor Ponta că este „o formulă echilibrată între cele două componente ale USL”.

„Pot să apreciez că sunt oameni cu o certă valoare profesională, cu o valoare politică și îmi doresc foarte mult ca această echipă să reușească în sensul așteptării cetățenilor, să performeze bine, ținând cont că are o existență limitată în timp și ceea ce este normal într-o democrație, și anume alegerile parlamentare, să fie cele care să dea o deplină legitimitate și forță noului executiv”, a spus Tăriceanu.

În opinia sa, prioritatea Executivului trebuie fără îndoială să fie organizarea rapidă și corectă a alegerilor, desfășurarea lor în bună ordine.

„Cred că este obligatoriu să facem toate eforturile pentru a elimina corupția politică care a măcinat în ultima vreme alegerile românești, în așa fel încât să asigurăm deplină legitimitate celor care vor reprezenta cetățenii în structurile locale și în Parlament”, a arătat Tăriceanu.

În domeniul economic, prioritatea Guvernului ar trebui să fie relansarea economică, creșterea economică și crearea de locuri de muncă, a mai spus Tăriceanu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Secția pentru Procurori a CSM îl audiază pe Viorel Cerbu pentru șefia DNA. Reluarea votului în cazul Alex Florența și Marius Voineag
Digi24
Cum a răspuns Călin Georgescu la întrebarea din ce bani trăiește. Misterul surselor de finanțare ale fostului candidat la președinție
Cancan.ro
Palme și umilințe! Prin ce a trecut Oana Ciocan alături de Jador
Prosport.ro
FOTO. „Ești perfectă”. Apariției vedetei i-a extaziat pe fani
Adevarul
Cine este amiralul care conduce războiul — și calculele politice — în conflictul lui Trump cu Iranul
Mediafax
Tranzacția prin care frații Pavăl vor să preia grupul Carrefour România a ajuns în analiza Consiliului Concurenței. Ce urmărește autoritatea înainte de a da sau nu avizul
Click
Prăjitură turnată cu mere de post. Un desert simplu și economic, ideal în post
Digi24
Cum ar putea cucerirea unei insule minuscule să prăbușească regimul de la Teheran și să deblocheze strâmtoarea Ormuz. Trump o dorește
Cancan.ro
Bomba anului! Jador și Oana s-au despărțit la 9 luni de când au devenit părinți
Ce se întâmplă doctore
Leonard Miron a ajuns de nerecunoscut. Transformare şocantă a fostului prezentator TV. A slăbit peste 60 de kg
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Animalele care pot transforma o parcare banală într-o reparație de 620 de euro
Descopera.ro
Cea mai veche peșteră din lume este mai bătrână decât dinozaurii!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La farmacie: - Aveți medicamente anti-potență? -La ce vă trebuie?
Descopera.ro
Cauza prăbușirii civilizației mayașe ar fi alta decât am crezut până acum