Prima pagină » Știri politice » Traian Băsescu, despre demisia lui Anisie: Îi cer demisia lui Cioloș! / Cine să vină? Că ăștia guvernează cu linia a cincea din partid

Traian Băsescu, despre demisia lui Anisie: Îi cer demisia lui Cioloș! / Cine să vină? Că ăștia guvernează cu linia a cincea din partid

Traian Băsescu, despre demisia lui Anisie: Îi cer demisia lui Cioloș! / Cine să vină? Că ăștia guvernează cu linia a cincea din partid

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a comentat într-o conferință de presă susținută luni a comentat mesajul lui Dacian Cioloș prin care cere demisia ministrului Educației, Monica Anisie, din cauza modului în care a gestionat redeschiderea școlilor și  începutul noului an școlar în contextul pandemiei de coronavirus.

„Eu îi cer demisia lui Cioloș din politică după ce a desființat Doi și-un sfert și a lăsat toate clanurile să își facă de cap. Ce demisie să mai ceri? Și cine să vină? Că ăștia guvernează cu linia a cincea din partid, că primele patru s-au dus”, a susținut candidatul PNP la Primăria Capitalei.

Traian Băsescu, despre demisia lui Anisie: Cine să vină? Că ăștia guvernează cu linia a cincea din partid

Recent, liderul PLUS, Dacian Cioloș, s-a arătat nemulțumit de ministrul Educației, Monica Anisie, în ceea ce privește modul în care a gestionat începerea noului an școlar și redeschiderea școlilor.

Acesta a susținut că nu este normal ca autoritățile din Educație să fie luate pe nepregătite după atâtea luni de la începutul pandemiei și se declară nemulțumit și de birocrația excesivă din sistem.

Dacian Cioloș: Monica Anisie ar trebui să plece de la Minister de urgență

Astfel, liderul PLUS le-a dat dreptate cetățenilor care consideră că Guvernul și autoritățile în general dau dovadă de incompetență.

„Ministerul Educației nu știe ce vrea, dar știe că vrea să se facă așa cum vrea el. După șase luni de pandemie, iar «ne-a prins iarna pe nepregătite», iar ne irită cetățenii cu pretențiile lor permanente și scoatem încă o dată din pălărie soluția magică a oricărui funcționar depășit de situație: să trimitem lumea după o altă adeverință, să umplem țara de cozi și dosare cu șină. Distanțare socială? Da, dar doar după ce ai stat la coadă până ți-au amorțit picioarele, spatele și gândurile, alături de alți oameni la fel de iritați și obosiți ca tine. Să încetăm să ne mirăm că opinia generală este că guvernul sau autoritățile sunt incompetente, pentru că adevărul adevărat este că de cele mai multe ori chiar așa și este. Guvernul este incompetent în chestiunea deschiderii școlilor. Până ieri, cerea adeverințe de la toți elevii, astăzi doamna Anisie zice că nu mai e nevoie. Până ieri, era nevoie de «pepsiglas», azi nu mai trebuie. Până ieri, Guvernul anunța tablete și internet pentru toate școlile, azi are doar pentru câteva”, a scris Dacian Cioloș pe Facebook.

De asemenea, Traian Băsescu a declarat duminică că PNL „guvernează cu mulți dintre analfabeții funcționali care au ajuns în funcții înalte”. Despre Monica Anise, acesta a susținut că dacă ar fi știut ceva despre educație ar fi redus consistent numărul de materii predate la școală în această perioadă de pandemie.

Traian Băsescu, despre Monica Anisie: Degeaba citește despre educație, pentru că nu înțelege

„Degeaba citește despre educație, pentru că nu înțelege”, a subliniat Băsescu.

„Este revoltător să vezi că se planifică inclusiv zile cu șapte ore de curs pentru copii în situație de pandemie. Acest mastodont neperformant care e Ministerul Educației nu a făcut un pas în restructurarea curriculei. Pe timp de pandemie, cum să gândești să fie o zi în care să ții copilul șapte ore la școală, în loc să faci o restructurare și să-i lași numai cu materiile principale?”, a declarat acesta.

În ceea ce privește lipsa manualelor de la început de an școlar, Băsescu a afirmat că nu este surprins de această situație.

„Știți vreun an în ultimii 20 de ani când au fost date manualele gata la începutul anului școlar? Nu. Este o incapacitate administrativă greu de îndepărtat în Ministerul Educației care face ca an de an ca măcar câteva manuale să nu fie gata la momentul deschiderii școlilor. (…) În ceea ce privește manualele, nu e nimic nou sub soare, aceeași incompetență”, a spus Băsescu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
O furtună violentă a făcut prăpăd în București. Un bărbat a murit după ce un copac a căzut peste mașina pe care o conducea
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Cum își fac unii oameni singuri norocul, potrivit unui expert de la Universitatea Stanford