Prima pagină » Știri politice » UDMR, curtat de PNL. „Avem așteptări mari pentru că suntem în aceeași familie europeană”

UDMR, curtat de PNL. „Avem așteptări mari pentru că suntem în aceeași familie europeană”

UDMR, curtat de PNL.
Președintele PNL București, Cristian Bușoi, a declarat, marți, că liberalii au așteptări mari de la UDMR pentru formarea majorității parlamentare și că discuții ar trebui să se poarte cu toate partidele care intră în Parlament, cu excepția PSD. Referindu-se la PMP, Bușoi a spus că nu crede că partidul condus de Traian Băsescu va intra în Parlament, însă nu a exclus purtarea unor discuții în vederea stabilirii unei eventuale alianțe politice.

„Până acum există o singură forță politică care a asumat deschis și hotărât varianta Dacian Cioloș prim-ministru, care este USR. Nu s-au făcut discuții concrete, cel puțin după știința mea, cu alte forțe politice, dar în mod evident din semnalele publice poate și din anumite discuții informale avem convingerea că și alte forțe politice vor putea să vină să construiască această majoritate în jurul lui Dacian Cioloș. De la UDMR avem așteptări mari, pentru că suntem în aceeași familie europeană, am avut de-a lungul anilor bune colaborări cât timp ne-am aflat la guvernare împreună și este un partid care în cea mai mare parte își are susținerea politică și de voturi în Transilvania, o zonă ca ne așteptăm ca în mod masiv să voteze PNL, USR, UDMR și care are o largă susținere pentru Dacian Cioloș”, a declarat președintele PNL București, întrebat dacă au existat discuții cu alte partide de dreapta pentru formarea majorității parlamentare.

Liderul PNL București a afirmat că discuții ar trebui să se poarte cu toate partidele politice care intră în Parlament, cu excepția PSD.

„Rămâne de văzut duminică seara, luni dimineața care dintre partidele politice vor accede în viitorul Parlament și din acel moment, exceptând PSD, dialogul cred că ar trebui să se poarte cu toate partidele care intră în Parlament. (…) În opinia mea, dacă există un partid cu care nu avem ce dialog să facem pentru o viitoare majoritate și ori noi, ori ei trebuie să fim la putere sau în opoziție acesta este PSD. Avem însă datoria să încercăm să construim o majoritate spre binele României pentru a nu lăsa România pradă intereselor și felului, în opinia mea, total haotic și populist în care ar putea fi guvernat de PSD”, a mai spus Bușoi.

Bușoi a afirmat că rămâne să discute dacă se vor purta discuții cu partidul lui Traian Băsescu, dacă intră în Parlament.

„Opinia mea sinceră și personală este că partidul lui Traian Băsescu nu va face pragul pentru a intra în Parlament. (…) Rămâne să discutăm atunci. Repet, există un singur partid cu care nu putem face niciun fel de construcție de guvernare și acesta este PSD”, a precizat Bușoi, întrebat dacă PNL ia în calcul posibilitatea de a purta discuții cu PMP.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Călin Georgescu, critic la ieșirea de la ICCJ: Un guvern de găini speriate, care scarmă în țărână, încercând să arate că pot zbura
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Cu cine a plecat Rareș Cojoc în vacanță, după ce a făcut Paștele cu Andreea Popescu: 'Doar noi doi'
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Nazare, după ce România a câștigat arbitrajul privind „Casa Radio”: Un rezultat important care înseamnă protejarea banilor publici
Click
Două zodii intră într-o nouă etapă de viață. Luna Nouă din 17 aprilie le rescrie destinul
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Câți bani cere Codruța Filip pentru a cânta 50 de minute la nunta ta acum, după ce a rămas fără Valentin Sanfira
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorul ce a rezistat 140.000 de KM fără schimb de ulei. Caz real cu acest model: „Era mâzgă, era pământ, era absolut îngrozitor”
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este diferența dintre antropologie și sociologie?