Prima pagină » Știri politice » UDMR, înaintea votului pentru Guvernul Dăncilă: Nu se mai poate continua așa. La fiecare șase luni mai schimbăm câte un prim-ministru

UDMR, înaintea votului pentru Guvernul Dăncilă: Nu se mai poate continua așa. La fiecare șase luni mai schimbăm câte un prim-ministru

UDMR, înaintea votului pentru Guvernul Dăncilă: Nu se mai poate continua așa. La fiecare șase luni mai schimbăm câte un prim-ministru
Detalii pe Gândul.

Liderul senatorilor UDMR, Cseke Attila, a declarat luni că Uniunea nu a hotărât însă în ce sens va vota în Parlament și a spus că partidul nu este o anexă a UDMR. Asta după ce programul de guvernare a fost criticat din interiorul formațiunii, iar Kelemen Hunor a spus că acesta pare scris la Ministerul Agriculturii, „între două beri”. 

„Mai mult decât în alte cazuri, de data aceasta, acest Guvern va trebui să aibă într-adevăr eficiență, pentru că practic, într-un an și o lună, partidele de guvernământ schimbă al doilea prim-ministru, suntem la al treilea prim-ministru.Nu se mai poate continua așa, la fiecare șase luni mai schimbăm câte un prim-ministru”, a transmis Cseke Attila. 

Acesta a remarcat și că în programul de guvernare este „o jumătate de propoziție” despre descentralizare: „Fără termene, fără plan de acțiune asumat și așa mai departe. Ministerele trebuie să înceapă să se miște și în cât mai scurt timp, în câteva luni, aceste chestiuni să pornească. Infrastructura. Pe lângă unele greșeli de redactare legate de capitolul de infrastructură, care sunt greșeli elementare, anumite tronsoane sunt trecute la alte autostrăzi, trebuie ca aici să începem să avem într-adevăr eficiență”.

Parlamentarii au fost convocați, luni, în sesiune extraordinară, pentru a da votul de învestitură guvernului Viorica Dăncilă, al treilea Cabinet PSD-ALDE din ultimul an. PNL a anunțat că va vota împotriva guvernului, iar UDMR va decide luni cum se va pozițional. Liberalii și udemeriștii au criticat programul de Guvernare, despre care Kelemen a spus că e scris „între două beri”, Iar Orban că a fost redactat „la beție”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?