Prima pagină » Știri politice » Un lider PSD cere retragerea ordonanței și demiterea lui Iordache

Un lider PSD cere retragerea ordonanței și demiterea lui Iordache

Un lider PSD cere retragerea ordonanței și demiterea lui Iordache
Vicepreședintele PSD și primar al orașului Iași, Mihai Chirica, cere retragerea ordonanței de la Justiție referitoare la modificarea codurilor penale „la fel de urgent cum a fost adoptată" și îi solicită premierului Sorin Grindeanu să-l demită pe ministrul Justiției, Florin Iordache, „singurul om responsabil de haosul pe care l-a creat în aceste zile".

„Am urmărit și eu ca și dumneavoastră cu mult interes, atenție și responsabilitate ceea ce se întâmplă.  În mod aproape nejustificat am ajuns într-un punct asemănător celui de la Revoluția din 1989. (…) Aș pleca de la ceea ce s-a întâmplat pe 11 decembrie. Au ales și au învestit un Guvern, dar la câteva săptămâni văd că se discută foarte puțin despre programul de guvernare și foarte mult despre nevoile unor legi care vizează justiția. Guvernul în momentul de față este aproape paralizat”, a spus Chirica într-o conferință de presă. 

Vicepreședintele PSD a mai spus că România are nevoie de stabilitate și de consens și că, tocmai pentru că oamenii au votat PSD, partidul nu trebuie să se dezică, ci trebuie să meargă până la capăt cu programul de guvernare, iar acest lucru nu se poate face în situația de „blocaj” în care s-a ajuns.

„Astăzi asistăm, din păcate, la un blocaj care a fost introdus aprope artifiical, care nu a făcut decât să aducă din nou oamenii în stradă, să-i facă vulnerabili, să-i pună să se certe între ei, să se înjure. Nu aceasta est pol pe care vrea să o ducă PSD. (…) De aceea astăzi voi încerca să transmit un mesaj și să propun Guvernului Grindeanu și domnului președinte să abroge la fel de urgent ordonanța de urgență 13/2017, să propună un proiect de lege în Parlament, să facă dezbatere publică, să consulte societatea civilă, să se refacă pactul social și politic cu românii. De aceea cer public demisia domnului ministru al Justiției Florin Iordache, pe care îl văd singurul om responsabil de haosul pe care l-a creat în aceste zile. Avem nevoie de oameni competenți, de oameni care să privească cu demnitate în ochii românilor”, a transmis Mihai Chirica. 

Liderul PSD a adăugat și niște reproșuri la adresa lui Liviu Dragnea, referitoare la faptul că nu știe să-și aleagă oamenii de care se înconjoară, că nu a selectat oameni competenți în jurul său și că nu ascultă sfaturile celor care contează: „Eu, personal, îi cer domnului președinte Liviu Dragnea să corecteze greșelile comise, are puterea și responsabilitatea să facă acest lucru”. 

Referitor la o demisie a Guvernului, Chirica a declarat că, după părerea sa, Grindeanu nu trebuie să plece de la Palatul Victoria și nici nu trebuie să se ajungă la alegeri anticipate, ci premierul trebuie să continue cu oameni responsabili care pot să facă orice proiect de lege să îi reprezinte pe toți românii. Acesta a ținut și să-i mulțumească fostului ministru Florin Jianu pentru „actul de demnitate personală pe care l-a făcut”, și a accentuat că solicitarea sa se adresează primului ministru Sorin Grindeanu, care ar trebui să-l remanieze imediat pe Iordache. 

 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Mulți oameni fac aceleași greșeli atunci când își caută următoarea vacanță