Prima pagină » Știri politice » Un nou partid extremist s-a înființat în România

Un nou partid extremist s-a înființat în România

Un nou partid extremist s-a înființat în România
Partidul Forța Națională, afiliat la Mișcarea pentru Europa Națiunilor și Libertății, a fost înscris oficial în registrul partidelor politice, au anunțat vineri reprezentanții formațiunii.

”Din acest moment, partidul Forța Națională începe pregătirea pentru alegerile din această toamnă pentru a oferi societății românești alternativa unui partid patriotic capabil să îi apere interesele. În aceste vremuri în care Uniunea Europeană nu știe încotro să se îndrepte și în care România poate avea un rol important de jucat pe scena europeană, partidul Forța Națională lansează invitația ca toți românii care își iubesc țara să se adune în jurul flăcării în trei culori – sigla formațiunii – pentru a scoate România din marasm și a-i acorda vocea care i se cuvine la nivel european”, este mesajul formațiunii.

Partidul a fost lansat la Sinaia în cadrul unei conferințe organizate de europarlamentarul Laurențiu Rebega la care a participat Marine Le Pen, președintele Frontului Național din Franța. Recent mai mulți membri ai Partidului România Unită (PRU) au trecut la Forța Națională.

În luna iunie au mai fost înregistrate Partidul Forța Pensionarilor, Partidul Cetățenii (CET), cu sediul în Ploiești, Partidul Noua Revoluție și Partidul Național Civic.

La sfârșitul lunii mai a reușit se înscrie în registru și Partidul Dacismului Autonom Conservator, având drept semn electoral Pileusul dac – ”reprezentat de sus desfăcut în patru colțuri încolăcit în formă de melc în sens sinistrocentric cu 4 elipse stilizate în model ceramic cu patru forme puse în dreptul fiecărui colț al unui pătrat peste un cerc închis așa cum rezultă în simbolul descoperit la Cultura Sighișoara Wietenberg”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nicușor Dan recunoaște că două persoane din campania sa au fost implicate în scandalul pozelor trucate de la prezidențialele din 2025
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Gabi Tamaș L-A BĂTUT pe Aris Eram la Survivor! Șoc TOTAL: a fost dat afară INSTANT
Prosport.ro
FOTO. Despărțirea anului. Manechinul l-a părăsit pe celebrul milionar
Adevarul
„N-avem niciun plan, îi trimitem la moarte!" Acuzația care cutremură America despre războiul cu Iran
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Povestea impresionantă a unui bărbat fără adăpost. A fost angajat la magazinul unde le cerea bani trecătorilor. „Este foarte conștiincios”
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
Valentin Sanfira a înșelat-o! Codruța și-a luat inima-n dinți și a recunoscut motivul divorțului: 'Infidelitate'
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Companie ce angajează 120 de oameni la fabrica de drone din București. Modelul flagship produs aici decoleaza și aterizeaza pe verticală
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit ce accelerează îmbătrânirea creierului