Prima pagină » Știri politice » USR, propunere pentru eliminarea indemnizațiilor suplimentare la ASF

USR, propunere pentru eliminarea indemnizațiilor suplimentare la ASF

USR a prezentat marți o inițiativă legislativă prin care ar urma să fie eliminate indemnizațiile suplimentare încasate de membrii executivi ai Consiliului ASF. „Practic, aceeași funcție e plătită de două ori – un abuz pe care USR vrea să-l oprească”, transmit reprezentanții formațiunii, notează Mediafax. 

Potrivit unui comunicat al USR, în forma actuală, OUG 93/2012 permite ca președintele ASF, prim-vicepreședintele și cei trei vicepreședinți să primească două tipuri de venituri lunare: unul pentru rolul executiv, al doilea doar pentru că sunt membri ai Consiliului ASF.

„Conform datelor oficiale de pe site-ul ASF: Președintele ASF încasează lunar 40.354 lei pentru funcția de conducere, Plus 18.379 lei lunar, doar pentru apartenența la Consiliu”, se arată în comunicat.

„Este inacceptabil ca banii publici să fie cheltuiți pe dubla remunerare a conducerii executive a ASF. Vorbim despre o practică ce nu are nicio justificare economică sau morală. Prin această inițiativă legislativă, eliminăm această anomalie și asigurăm o utilizare responsabilă a fondurilor publice”, declară senatorul USR Irineu Darău.

Inițiativa legislativă prevede modificarea OUG 93/2012, astfel încât membrii executivi ai ASF să fie plătiți exclusiv pentru funcția de conducere și să nu mai primească indemnizații suplimentare doar pentru calitatea de membru în Consiliu.

„Nu putem tolera astfel de privilegii plătite din bani publici. Funcțiile de conducere în ASF nu trebuie să fie surse de venituri multiple pentru aceleași persoane. Propunerea noastră corectează o nedreptate și asigură un principiu fundamental: plata trebuie să reflecte munca, iar munca trebuie să onoreze plata”, precizează deputatul USR Ovidiu Paraschivescu.

„În condițiile unei crize bugetare tot mai apăsătoare, nu mai putem accepta risipa din instituțiile statului. Dublarea indemnizațiilor la ASF este un abuz și trebuie să înceteze. Reforma bugetară începe cu eliminarea privilegiilor nejustificate”, afirmă deputatul USR Allen Coliban.

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un „moment de cotitură” e iminent în războiul cu Rusia, spune un comandant ucrainean
Digi24
Decizie istorică la Washington! Țara din Europa care va produce rachete Patriot pe teritoriul ei
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
De ce vara este momentul perfect pentru un „nou început”. Explicația psihologilor
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
Elevă de clasa a V-a, discurs în lacrimi despre presiunea din școală, în timp ce ministrul Educației stătea pe telefon
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Erbicidarea culturilor în luna mai – ghid complet (P)