Prima pagină » Actualitate » Vicepreședinte PSD, despre pericolul rusesc: „Rusia este în război cu Occidentul. Acum, nu în viitor. Aici și acum”

Vicepreședinte PSD, despre pericolul rusesc: „Rusia este în război cu Occidentul. Acum, nu în viitor. Aici și acum”

Vicepreședinte PSD, despre pericolul rusesc:
„Rusia nu intră mereu cu tancuri și avioane într-o țară, fiind perfect conștientă că nu poate câștiga războiul cu Occidentul doar așa” scrie vicepreședintele PSD, Victoria Stoiciu, referitor la o postare pe contul de socializare al ideologului lui Putin, Alexandr Dughin. Indiferent c[ este sau, nu, contul lui, contează prea puțin, din moment ce acesta „a salutat deja într-un interviu în carne și oase victoria lui Călin Georgescu, afirmând că posibilitatea ca acesta să devină președintele României „este excelentă pentru noi (Rusia)”. 
Vicepreședintele PSD, Victoria Stoiciu, alege Europa, „niciodată fascismul și niciodată Rusia”, dintr-un motiv foarte simplu.
Vin dintr-o țară (Republica Moldova) care a gravitat până recent în sfera de influență a Rusiei. Sărăcie, corupție, criminalitate, subdezvoltare, libertăți încălcate și demnitate călcată în picioare – asta înseamnă să fii în sfera de influență a Rusiei. Adică împotriva a tot ceea am luptat noi în ultimii 30 de ani. Din păcate, niciuna dintre victoriile ultimelor decenii nu este un dat – toate cuceririle noastre pot fi anulate, șterse cu buretele. Nu, nu se va întâmpla dintr-odată, democrațiile mor arareori subit – majoritatea dispar în urma a mii de mici lovituri administrate repetat.
Victoria Stoiciu avertizează asupra pericolului unui război hibrid și consecințelor care decurg de aici.
Războiul hibrid e la fel de periculos ca tancurile – tancurile pot distruge case, clădiri, pot curma vieți, dar nu pot pătrunde direct în sufletele și în mintea noastră, nu ne pot subjugă voința pentru a ne lupta unii cu alții spre bucuria inamicului. „Moldova va fi a României, iar România a Rusiei”, a scris Dughin pe contul său de Twitter.
Nici nu contează dacă e asumat sau nu contul – Dughin a salutat deja într-un interviu în carne și oase victoria lui Călin Georgescu, afirmând că posibilitatea ca acesta să devină președintele României „este excelentă pentru noi (Rusia)”. Ca în „1984” al lui Orwell, când agenții locali ai Rusiei spun „pace”, trebuie să înțelegem „război”. Demersul lor e în favoarea unui război. Asta pentru că Rusia este în război cu Occidentul. Acum, nu în viitor. Aici și acum.
CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tudorel Andrei, președintele INS, despre marile provocări ale societății actuale, cum se calculează PIB-ul și inflația. „De multe ori nu vedem, dar România a crescut enorm”
Digi24
O țară din Europa se pregăteşte să includă utilizarea banilor cash în Constituţie
Cancan.ro
BREAKING | Un concurent de la Survivor 2026 riscă ani grei de închisoare. Pentru ce este anchetat
Prosport.ro
FOTO. Renegatul lui Gigi Becali și-a părăsit soția și s-a cuplat cu ispita de la Insula Iubirii
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan se întâlnește joi, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen. Agenda discuțiilor
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Stephen Hawking, în dosarele Epstein. Fotografie cu fizicianul zâmbind pe un șezlong, alături de două femei în bikini
Cancan.ro
Doliu în justiția din România! A murit Ion Diaconescu
Ce se întâmplă doctore
Nu o mai recunoști! Cum arăta Ramona Olaru când a debutat în televiziune. Era brunetă și purta ochelari de vedere
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Numar record de amenzi, în San Francisco, după ce Poliția a montat radare fixe: Peste 90.000 de abateri, în doar 5 luni
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Iubito, ce aș putea face să mă ierți că te-am înșelat?
Descopera.ro
Invențiile invizibile fără de care lumea modernă s-ar opri: de la GPS la fibra optică