Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Marcel Ciolacu a cerut Ministerului Energiei să pregătească planul de iarnă

VIDEO | Marcel Ciolacu a cerut Ministerului Energiei să pregătească planul de iarnă

Premierul Marcel Ciolacu

Purtătorul de cuvânt al Executivului, Mihai Constantin, a ieșit la finalul ședinței de guvern să explice planul de iarnă propus de Marcel Ciolacu. Ministerul Energiei se va ocupa în „cel mai scurt timp”.

După ce l-a criticat pe Nicușor Dan pentru lipsa apei calde în Capitală, premierul Marcel Ciolacu a anunțat că pregătește deja măsuri pentru sezonul rece. A dat ordine tuturor ministerelor să vină, în cel mai scurt timp, cu un plan viabil.

Premierul Marcel Ciolacu a cerut ministerelor să pregătească asigurarea energiei în sezonul rece pentru populație și pentru producția economică. În primul rând, Ministerul Energiei a preluat sarcina de a pregăti în cel mai scurt timp programul pentru iarnă și să îl prezinte Guvernului, a declarat Mihai Constatin

Guvernul condus de Marcel Ciolacu a aprobat joi, un proiect de ordonanță de urgență prin care modifică prevederile actuale în ceea de privește decontarea sumelor care li se cuvin furnizorilor pentru acoperirea măsurilor luate pentru depășirea crizei energiei, care se ridică la câteva miliarde de lei.

„Ordonanța adoptată reglementează aplicarea, în continuare, a măsurilor de sprijinire a populației în contextul creșterii prețurilor la energie electrică și gaze naturale, transmite Executivul”.

CITIȚI ȘI:

VIDEO | Marcel Ciolacu, critică la adresa lui Nicușor Dan în problema apei calde din București: „Mi se pare inuman și degradant”

Marcel Ciolacu: „1,1 miliarde de euro pentru români pentru panouri fotovoltaice și eficientizarea energetică a locuințelor”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Încă doi sateliți europeni Galileo au fost lansați pe orbita Pământului