Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Marcel Ciolacu: „Am fost participant la Revoluția din 1989 / Am făcut schimbarea lui Mihai Dodu ca urmare a recomandării Corpului de Control”

VIDEO | Marcel Ciolacu: „Am fost participant la Revoluția din 1989 / Am făcut schimbarea lui Mihai Dodu ca urmare a recomandării Corpului de Control”

Premierul Marcel Ciolacu spune că a participat la Revoluția din 1989, joi seara, la RTV. Primul-ministru și-a justificat demiterea ex-șefului Secretariatului pentru revoluționar printr-o analiză a Corpului de Control, potrivit căreia se impunea schimbarea lui Mihai Dodu. 

„Nu mi-am văzut nici eu dosarul”, a spus premierul Marcel Ciolacu, în legătură cu scurgerea de date cu caracter personal din dosarul său de revoluționar.

Premierul mai precizează că nu a avut niciun beneficiu de pe urma certificatului de revoluționar, plătindu-și taxele și impozitele ca orice cetățean cinstit.

Eu nu am luat nicio indemnizație…. A fost un hectar de pământ pe care pe urmă l-a luat alt coleg de-al meu, revoluționar din Buzău, a strâns trei sau patru hectare. Deci n-am avut nicio….Mi-a venit titlu de la Prefectură….. îmi fac cruce. N-am cerut niciodată nimic. Salariu, indemnizații, pensii, nimic….la casă plătesc ca orice om, a spus Marcel Ciolacu.

Marcel Ciolacu a precizat că nu a cerut niciodată preschimbarea certificatului său de revoluționar. El adaugă că acțiunea Corpului de Control era planificată de mai de mult, iar recomandarea primită chiar de la șefului Corpului de Control impunea schimbarea din funcție a lui Mihai Dodu.

N-am cerut eu Corpului de Control al primului ministru să se ducă în control. Am întrebat…cred pe vicepremierul Marian Neacșu întrebe și dânsul și cică Marcele, așa avea omul planificat control facă la secretariatul pentru Revoluționari. Mi-a venit o recomandare, a șefului Corpului de Control, care suna că se impune schimbarea din funcție, a precizat Marcel Ciolacu.

Premierul a refuzat să ofere detalii în legătură cu neregulile descoperite de Corpul de Control la Secretariatul de stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist, spunând că el „nu vrea să încalce legea”.

Eu nu încalc legea. Dar, se poate cere pe 544 la Corpul de Control… va răspunde sunt ferm convins și va da detaliile necesare”, a adăugat primul-ministru.

CITIȚI ȘI:

SURSE | Corpul de Control al Prim-Ministrului a găsit nereguli în legătură cu ex-șeful Secretariatului pentru revoluționari. Va fi sesizat Parchetul

VIDEO| Marcel Ciolacu despre intrarea în Schengen: Am plecat în direcția corectă, procesul este ireversibil/Avem un acord, după 13 ani

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Racheta secretă rusă care a dinamitat acordul nuclear cu SUA
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Doliu în presa din România! A murit Anca Pandea
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
Mediafax
Rafila: Prevenția și depistarea precoce, cheia în lupta împotriva diabetului
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Tocmai frica de îmbătrânire ne face să îmbătrânim mai repede, dezvăluie un studiu