Prima pagină » Știri politice » VIDEO| Marcel Ciolacu vrea ca România să adere la Schengen Land până în 2025: Vom continua să lucrăm ca anul acesta să încheiem definitiv acest proces

VIDEO| Marcel Ciolacu vrea ca România să adere la Schengen Land până în 2025: Vom continua să lucrăm ca anul acesta să încheiem definitiv acest proces

La începutul ședinței de guvern de joi, premierul Marcel Ciolacu a făcut referire la decizia Consiliului UE de la finalul anului 2023, privind aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen, pe cale aeriană și maritimă, exprimându-și speranțele ca până la finalul anului 2024, țara noastră să adere la Schengen Land, adică și pe cale terestră.

Potrivit primului-ministru, decizia privind aderarea României la spațiul de liberă circulație a persoanelor și mărfurilor reprezintă un „mare pas înainte”, asta după „13 ani în care nu s-a întâmplat nimic”, a spus Marcel Ciolacu.

În final, vreau să mai spun atât. România a făcut mare pas înainte în ceea ce privește Schengen. După 13 ani în care nu s-a întâmplat absolut nimic, am reușit în sfârșit să avem o decizie politică privind ridicarea granițelor aeriene și maritime și posibilitatea emiterii de vize Schengen, a declarat șeful executivului.

Ciolacu a ținut să sublinieze faptul că procesul de aderare la Schengen este unul „ireversibil”, și și-a exprimat speranța ca România să primească până la finalul anului curent și o decizie favorabilă privind aderarea pe cale terestră/rutieră.

„Pentru prima dată, avem un proces ireversibil. Vom continua să lucrăm atât la nivel politic, cât și tehnic – prin intermediul ministerelor de resort, pentru ca anul acesta să încheiem definitiv acest proces. România este egală în Europa, iar economia noastră trebuie să beneficieze pe deplin de statutul de membru Schengen. Vom continua să lucrăm ca anul acesta să încheiem definitiv acest proces”, a conchis premierul.

Pe 30 decembrie, Consiliul Uniunii Europene a votat în unanimitate primirea României și Bulgariei în spațiul Schengen cu frontierele aeriene și maritime. „Decizia marchează un moment istoric pentru Bulgaria și România”, a declarat președinta Ursula von der Leyen.

CITIȚI ȘI:

OFICIAL! Consiliul UE a votat primirea României și Bulgariei în Schengen cu frontierele aeriene și maritime / Von der Leyen: „E un moment istoric”

Cabinetul Ciolacu începe în forță 2024 / Pe ordinea de zi a ședinței: eliberări și numiri de prefecți și subprefecți și mai multe acte normative

Recomandarea video

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe, amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?