Prima pagină » Știri politice » Zgonea așteaptă explicații după ce a fost izgonit din PSD: ”Să ne spună tuturor”

Zgonea așteaptă explicații după ce a fost izgonit din PSD: ”Să ne spună tuturor”

Zgonea așteaptă explicații după ce a fost izgonit din PSD: ''Să ne spună tuturor''
Președintele Camerei Deputaților, Valeriu Zgonea, a declarat, marți, că așteaptă din partea PSD un document prin care să explice excluderea sa din partid având în vedere că libertatea de expresie este stipulată în Statutul formațiunii.

”Ca și dumneavoatră și eu aștept din partea conducerii PSD pe care o respect o decizie, un document prin care să ne explice tuturor – și dumneavoastră, și fostului membru al PSD Valeriu Zgonea – cum poate fi sancționată libertatea de expresie în 2016 într-un partid democratic în România. Mâine, poimâine, mă gândesc că așa cum eu am fost dat afară și președitele partidului poate fi dat afară atunci când exprimă o altă opinie decât cea a Comitetului Executiv și atunci înseamnă că ceva este în neregulă cu statutul nostru dacă sute de mii de oameni te votează și ceilalți te sancționează pentru că ai o altă opinie exprimată în interior”, a subliniat Zgonea.

Explicațiile sale au venit după ce, într-o postare pe Facebook, el a criticat legalitatea deciziei PSD de a-l exclude și a invocat articolul 120 din noul Statut al PSD care face trimitere la atribuțiile Congresului PSD, printre care alegerea liderilor.

El a arătat că la fel de bine ar fi putut face trimitere la articolul din Statutul PSD care stipulează libertatea de expresie. ”Este important pentru fiecare dintre noi să vedem ce se întâmplă într-n partid și cum foare ușor un membru de partid care își exprimă o opinie poate fi sancționat”, a mai spus el.

”Am făcut această postare pe internet pentru dumneavoastră, opinia publică, dar și pentru cei care votează peste câteva zile, aleșii locali să vadă cum aleasă conducerea unui partid social – democrat, democratic, în România, după 1989, să vadă care sunt valorile, principiile și cum este validat un președinte de partid după ce a fost votat de câteva sute de membri. La fel, cum este ales președintele executiv și vicepreședinții PSD. Și am pus acest lucru în antiteză cu ceea ce s-a întâmplat săptămâna trecută, cât de ușor poate fi exclus un membru de partid care are o altă opinie decât a majorității covârșitoare”, a argumentat președintele Camerei Deputaților.

Întrebat dacă decizia de excludere din partid este nelegală, în raport cu statutul PSD, Zgonea a reiterat faptul că dacă ar avea un document sau un comunicat de presă ar putea să discute.

”Aș putea să discut pe un document dacă și eu și dumneavoastră l-am avea. (…) Deocamdată eu v-am prezentat un articol care să vă arate dumneavoastră și să vadă opinia publică cum se aleg oamenii într-un congres cu câteva mii de reprezentanți ai PSD, cum se alege o conducere a partidului și cum este validat președintele partidului. Pe cale de consecință ne trezim că domnul Dragnea este dat afară din partid pentru că are o opinie contrară membrilor Comitetului Executiv”, a conchis Zgonea.

Anunțul oficial al excluderii lui Valeriu Zgonea a fost făcut săptămâna trecută de Florin Iordache, președintele Comisiei de etică și integritate.

”Comisia Națională de Integritate a prezentat un Raport – potrivit Codului de integritate, președintele Liviu Dragnea, prin atitudine, prin comportament și prin tot ceea ce a însemnat activitatea dumnealui nu a încălcat în niciun fel prevederile Codului de integritate. În aceste condiții, printr-un vot al Comitetului Executiv, vot care a fost adoptat cu 71 de voturi pentru și un vot împotrivă, s-a hotărât menținerea sprijinului politic pentru președintele Liviu Dragnea. Ținând cont de ultimele evoluții din această perioada, ținând cont de declarațiile, acțiunile și pozițiile politice care au avut loc în această săptămână a președintelui executiv Valeriu Zgonea, în urma dezbaterilor, în urma ascultării punctului de vedere al dumnealui, la un vot la care președintele partidului, Liviu Dragnea, nu a participat, prin unanimitate de voturi, s-a hotărât excluderea din partid a președintelui executiv Valeriu Zgonea”, a afirmat Iordache.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Meghan Markle și Prințul Harry se întorc împreună în Marea Britanie pentru prima dată după patru ani