Prima pagină » Război în Ucraina » LIVE | Ziua 442 de război: Ucraina anunță că i-a ÎNDEPĂRTAT pe ruși din Bahmut, Kremlinul recunoaște că situația este „foarte dificilă”

LIVE | Ziua 442 de război: Ucraina anunță că i-a ÎNDEPĂRTAT pe ruși din Bahmut, Kremlinul recunoaște că situația este „foarte dificilă”

LIVE | Ziua 442 de război: Ucraina anunță că i-a ÎNDEPĂRTAT pe ruși din Bahmut, Kremlinul recunoaște că situația este „foarte dificilă”

Ziua 442 de război. O unitate militară ucraineană a anunțat îndepărtarea unei importante grupări ruse din apropierea orașului Bahmut, devenit epicentrul luptelor în estul țării.

La rândul lor, rușii admit că operațiunea militară derulată în Ucraina este „foarte dificilă”.

Prigojin a avertizat asupra contraofensivei Kievului

Afirmația unității ucrainene pare să susțină comentariile lui Evgheni Prigojin, șeful mercenarilor Wagner, care declarase marțim 9 mai, că trupele ruse și-au abandonat pozițiile din Bahmut.

Orașul Bahmnut a devenit ținta principală a Moscovei în ofensiva sa de iarnă și scena celei mai sângeroase lupte terestre din Europa de la cel de-Al Doilea Război Mondial încoace.

Colonelul general Oleksandr Syrskyi, care conduce forțele terestre ucrainene, a declarat că unitățile rusești din unele părți ale Bahmut s-au retras cu până la doi kilometri, ca urmare a contraatacurilor ucrainenilor. El nu a oferit alte detalii și nici jurnaliștii agenției Reuters nu au putut confirma, în mod independent, situația de pe teren.

„Operațiunea militară specială continuă. Este o operațiune foarte dificilă și, desigur, anumite obiective au fost atinse într-un an”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în cel mai recent interviu.

„Am reușit să batem destul de mult mașina militară ucraineană. Această muncă va continua”, a spus Peskov, cu referire la loviturile cu rachete rusești în Ucraina.

Peskov a declarat că nu are nicio îndoială că „Bahmut va fi capturat și va fi ținut sub control”. De asemenea, el a declarat că campania rusă din estul Ucrainei se desfășoară încet, deoarece Rusia „nu duce un război”.

„A purta un război este o chestiune complet diferită – înseamnă distrugerea completă a infrastucturii, înseamnă distrugerea completă a orașelor. Noi nu facem acest lucru. Încercăm să păstrăm infrastructura și să păstrăm viețile oamenilor” – Dmitri Peskov

Totuși, Peskov nu a făcut nicio referire la faptul că Brigada 72 Separată de Automobiliști a Rusiei ar fi abandonat pozițiile de la periferia sud-vestică a orașului Bahmut.

Într-o declarație, Brigada a 3-a de asalt separată a Ucrainei a transmis: „ Este oficial. Raportul lui Prigojin despre fuga Brigăzii 72 de lângă Bahmut și despre cele 500 de cadavre ale rușilor lăsate în urmă este adevărat”.

„Armata noastră fuge. Brigada 72-a a pișcat în această dimineață trei kilometri pătrați, unde am pierdut în jur de 500 de oameni”, anunțase, marți, Prigojin.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Ce se întâmplă doctore
Cine își mai aduce aminte de Fizz? A vândut celebra haină de blană și s-a retras din muzică. E total schimbat acum
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Ce este „rage bait” și de ce Internetul pare plin de oameni care încearcă să ne enerveze