Prima pagină » Război în Ucraina » RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 874. Navele rusești, alungate din Crimeea

RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 874. Navele rusești, alungate din Crimeea

RĂZBOIUL din Ucraina, ziua 874. Navele rusești, alungate din Crimeea

Războiul din Ucraina a ajuns marți, 16 iulie, în a 874-a zi, iar GÂNDUL vă prezintă principalele evenimente din țara vecină.

Marina militară ucraineană a transmis că ultima navă de patrulare a Rusiei a părăsit Crimeea, cel mai probabil fiind relocată într-o altă bază navală pentru a fi pusă la adăpost de atacurile ucrainene, transmite Reuters.

Flota rusă la Marea Neagră, decimată

Ucraina nu dispune de nicio navă puternică de război, dar a compensat acest neajuns cu ajutorul dronelor maritime şi rachetelor, pe care le-a utilizat intensiv în atacuri asupra navelor ruse din flota Mării Negre şi asupra infrastructurii acestei flote, al cărei cartier general se află la Sevastopol.

Potrivit comandantului forţelor navale ucrainene, viceamiralul Oleksii Neijpapa, Rusia s-a văzut obligată să-şi retragă din Crimeea aproape toate navele de război pentru a preveni noi pierderi.

Conform acestui ofiţer ucrainean, 27 de nave ale flotei ruse de la Marea Neagră au fost distruse sau avariate în atacurile ucrainene cu drone şi rachete.

„Ultima navă de patrulare din Flota Federaţiei Ruse la Marea Neagră pleacă din Crimeea noastră chiar acum. Să ţinem minte această zi!”, a scris pe Facebook purtătorul de cuvânt al marinei militare ucrainene, Dmitro Pletenciuk, conform căruia nava la care face referire este „Project 1135”.

Putin a cerut modernizarea flotei

Eşecurile Moscovei în Marea Neagră vin într-un moment în care trupele terestre ucrainene sunt în defensivă, în special pe frontul din estul Ucrainei.

Preşedintele rus Vladimir Putin a declarat luna trecută că flota militară a Rusiei a fost completată în ultimii ani şi că o modernizare majoră este în desfăşurare, inclusiv cu măsuri pentru „creşterea stabilităţii în luptă a flotei” şi consolidarea acesteia.

În acest timp, Rusia a avertizat statele occidentale, în special SUA, că riscă „o confruntare directă” cu ea în urma intensificării zborurilor dronelor de recunoaştere deasupra Mării Negre.

Potrivit Moscovei, aceste drone, la fel şi sateliţii de recunoaştere şi avioanele AWACS ale SUA, oferă Ucrainei informaţii despre ţintele ruseşti pe care armata ucraineană reuşeşte astfel să le lovească, iar unele sisteme folosite de Ucraina în aceste atacuri, precum rachetele ATACMS, sunt programate şi dirijate spre ţintă de specialişti americani.

Fragmente dintr-o astfel de rachetă doborâtă de antiaeriana rusă au provocat luna trecută victime civile pe o plajă din Sevastopol, în Crimeea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai frumos sat din lume, sufocat de turiști. Ce pregătesc autoritățile?