Prima pagină » Sănătate » ANSVSA a aplicat peste 300 de amenzi în valoare totală de aproape 5,5 milioane de lei. 12 tone de alimente au fost retrase

ANSVSA a aplicat peste 300 de amenzi în valoare totală de aproape 5,5 milioane de lei. 12 tone de alimente au fost retrase

Oana Zvobodă
ANSVSA a aplicat peste 300 de amenzi în valoare totală de aproape 5,5 milioane de lei. 12 tone de alimente au fost retrase

Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) a aplicat peste 300 de amenzi în valoare totală de aproape 5,5 milioane de lei. În plus, a suspendat activitatea mai multor supermarketuri și hipermarketuri și a retras aproape 12.000 kg de alimente în cadrul campaniei „Zero toleranță pentru neregulile alimentare”, din luna iunie.

ANSVSA a suspendat activitatea a 11 supermarketuri şi zece hipermarketuri şi a interzis activitatea altor trei supermarketuri, a unui hipermarket şi a unui depozit frigorific.

Concret, 12 tone de produse alimentare precum carne, peşte, lactate, legume, fructe, produse de panificaţie şi prăjituri, dar şi peste 4.300 de ouă au fost scoase de pe piaţă şi distruse.

În același timp, potrivit ANSVSA, în cazul a 42,5 kilograme de produse de origine nonanimală cu etichetare falsificată a fost activată alerta de fraudă alimentară prin Sistemul Rapid de Alertă pentru Alimente şi Furaje (SRAAF), iar 93 de teste de sanitaţie sunt în lucru pentru evaluarea igienizării suprafeţelor de lucru şi 41 de probe alimentare au fot prelevate, cu scopul determinării de specie şi prevenirii substituţiei frauduloase a produselor.

„Campania, care a avut scopul de a proteja sănătatea publică şi de a combate orice formă de fraudă alimentară, a fost iniţiată la nivel naţional în data de 13 iunie, sub coordonarea directă a preşedintelui ANSVSA, dr. Alexandru Bociu, şi s-a desfăşurat în paralel cu activitatea Comandamentului Estival deschis la Constanţa începând cu 16 iunie. Aceste două iniţiative au acţionat complementar, vizând atât controale riguroase, cât şi activităţi de consiliere, prevenţie şi dialog activ cu mediul de afaceri” informează Serviciul de Comunicare al ANSVSA.

Conform ANSVSA, au fost verificaţi 441 de operatori economici şi au fost date 336 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 5.407.000 de lei.

„Este foarte important ca autorităţile să nu fie percepute doar ca entităţi de control. Vrem un parteneriat onest cu operatorii economici, bazat pe profesionalism şi prevenţie”, a declarat dr. Alexandru Bociu, preşedintele ANSVSA.

CITEȘTE ȘI:

Imagini cu mizeria găsită de inspectorii ANSVSA la grădinița, unde 12 copii au făcut toxiinfecție. Autoritățile au demarat o anchetă

Inspectorii ANSVSA au închis un hypermarket și au suspendat activitatea altor două, în Capitală. AMENZILE date se apropie de jumătate de milion de lei

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Turistă mexicană, șocată de cum arată WC-urile trenurilor din România. Cum a reacționat când a deschis ușa
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Prețul la aluminiu a atins niveluri record pe fondul crizei din Orientul Mijlociu