Prima pagină » Sănătate » Ce este, de fapt, strănutul

Ce este, de fapt, strănutul

Ce este, de fapt, strănutul
Detalii în articol

Acesta este de fapt un act reflex care se declanșeză în momentul în care mucoasa nasului este iritată de diverse particule străine și reprezintă o expulzie bruscă și rapidă a aerului din plămâni prin nas și gură.

„Contactul iritanților cu mucoasa nazală determină eliberarea locală a unor substanțe chimice care vor irita terminațiile nervoase locale și vor transmite anumite semnale către creier. De la nivel central se va da ulterior comanda finală pentru declanșarea strănutului, iar prin intermediul anumitor terminații nervoase se va produce o contracție fermă a mușchilor cutiei toracice și o relaxare a mușchilor gâtului, deschizând larg cavitățile, nazală și bucală, și eliminând aerul, împreună cu mucusul și stropii de salivă, cu o viteză foarte mare, care poate depăși uneori chiar și 100  km/oră, împăștiindu-le pe distanțe de câțiva metri în jurul persoanei respective””, precizează alergologul Adriana Nicolae pentru CSID.

Deși tiparul acestui reflex pare unul care respectă niște reguli generale, scenariile prin care se exprimă pot fi diferite de la o persoană la alta. Unii oameni strănută o singură dată, pe când alții pare că nu se mai pot opri. Există persoane care strănută și de 10-20 de ori, unii zgomotos, alții discret.

„Toate aceste lucruri pot fi provocate de nivelul de iritație al nasului, reflexul neurologic asociat și faptul real că oamenii nu-și pot controla volumul strănutului.  Fiecare dintre noi strănută într-un anume fel. Ce anume poate determina particularitățile unui strănut, făcându-l puternic sau delicat, rămâne totuși un mister. În cazul unora dintre noi, strănutatul sună ca rafalele unei mitraliere, în timp ce alții par să -și asimileze acest reflex cu chițăitul unui șoricel””, adaugă specialistul.

Citește continuarea pe CSID!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
Ce boală are Dan Petrescu, de fapt? Motivul real pentru care s-a topit pe picioare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Bursele sociale pentru studenți vor primi o suplimentare de 60 de milioane de euro