Prima pagină » Sănătate » Director executiv al unei companii farmaceutice: Vom realiza primul vaccin anti-cancer cu ajutorul AI în următorii 3-4 ani

Director executiv al unei companii farmaceutice: Vom realiza primul vaccin anti-cancer cu ajutorul AI în următorii 3-4 ani

Director executiv al unei companii farmaceutice: Vom realiza primul vaccin anti-cancer cu ajutorul AI în următorii 3-4 ani

Directorul executiv al companiei farmaceutice SELLAS Life Sciences preconizează pași „revoluționari” în vindecarea cancerului datorită inteligenței artificiale. Primul tratament ar putea apărea în următorii 3-4 ani. 

Angelos Stergiou este convins că anii 2020 vor fi anii revoluției medicinei datorită AI. El a declarat pentru Fox News că primul vaccin pentru leucemie este pe cale să fie dezvoltat.

Primul vaccin creat de AI

De asemenea, el are în plan să dezvolte și vaccinuri personalizate pentru alte tipuri de cancer.

„Cred că va fi o decadă revoluționară în medicină și cercetările clinice”, a mai declarat Angelos Stergiou pentru „Fox & Friends.

„Rolul inteligenței artificiale intervine acolo unde ne va permite să facem lucrurile mai rapid și într-un mod mai personalizat. Cu alte cuvinte, dacă avem un pacient cu cancer, putem folosi inteligența artificială pentru a realiza secvențierea genomică și, pe baza rezultatelor, putem fie să creăm un vaccin sau un tratament specific, fie să determinăm care tratament anume va funcționa pentru pacient”.

Noul AI de la Google, AMIE, este un co-pilot dezvoltat special pentru a-i ghida pe medici în tratarea bolilor rare.

Un vaccin împotriva cancerului ar putea fi gata până în anul 2030

Vaccinul anti-cancer este posibil datorită tehnologiei ARNm, spun companiile de biotehnologie.Studiile medicale recenta arată că în jurul anului 2030 vom găsi pe piață vaccinuri care pot trata cancerul. Cercetătorii afirmă că tehnologia ARNm a revoluționat medicina în doar câțiva ani, această tehnologie făcând posibilă, inclusiv, realizarea unor vaccinuri eficiente împotriva agentului patogen SARS-CoV-2.

Chiar și în situația în care virusul va dezvolta și alte mutații agresive, tehnologia ARNm poate fi utilizată pentru a adapta în cel mai scurt timp vaccinurile. Însă această tehnologie, care a primit recent premiul Nobel pentru Medicină, poate face mult mai mult decât atât.„Am acumulat o bogată experiență în timpul pandemiei”Mai mult decât atât tehnologia ARNm a impulsionat cercetarea în domeniul cancerului.

Alexander Zehnder, CEO-ul companiei de biotehnologie Curevac, dorește să aducă pe piață un vaccin împotriva cancerului bazat pe ARNm în cel mult cinci ani, scrie Spot Media. Dezvoltarea unui vaccin împotriva anumitor tipuri de cancer ar fi un vis devenit realitate pentru omenire.


Sursa Foto: Shutterstock

Citește și: VACCINUL anti-cancer: Când ar putea fi gata serul revoluționar care tratează bolile oncologic

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
Ce a câștigat România prin participarea la Consiliul pentru Pace. Marius Lazurca: „Am fost mai puțin izolați decât se spune”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cum se prepară Vasilopita, prăjitura preferată a lui Carmen Tănase. E un desert tradițional grecesc cu gust unic
Digi24
Cum au aflat serviciile secrete CIA și MI6 despre planurile lui Putin de a invada Ucraina și de ce nimeni nu le-a crezut
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
Cum au devenit dușmani Rusia și Germania?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Mii de români au rămas fără loc de muncă în 2025