Prima pagină » Sănătate » Prea multe cadouri în copilărie duc la nefericire în viața adultă

Prea multe cadouri în copilărie duc la nefericire în viața adultă

Prea multe cadouri în copilărie duc la nefericire în viața adultă
Copiii care primesc prea multe cadouri și recompense materiale din partea părinților sunt mai predispuși la a fi nefericiți în viața adultă când nu își mai permit sau nu mai primesc cadouri, potrivit unui studiu efectuat în Statele Unite ale Americii.

Cercetătorii îi avertizează pe părinții care le oferă des copiilor cadouri și recompense materiale că riscă să îi transforme pe aceștia în adulți materialiști care se vor confrunta cu probleme de comportament și vor simți că sunt nefericiți de fiecare dată când nu vor primi cadouri sau nu își vor pemite obiecte și servicii scumpe.

Studiul a fost efectuat de cercetătorii de la Universitatea Missouri și Universitatea Illinois din Chicago și a descoperit că părinții care utilizează bunurile materiale ca parte a sistemului lor de educare a copiilor i-ar putea expune pe aceștia unor dificultăți în timpul vieții adulte.

„Cercetarea noastră sugerează că minorii care primesc recompense materiale din partea părinților vor continua, cel mai probabil, să se recompenseze cu bunuri materiale când ajung adulți, iar acest lucru poate fi problematic”, a declarat Marsha Richins de la Universitatea Missouri, persoana care a condus studiul.

„Studiul subliniază importanța examinării circumstanțelor copilăriei și a metodelor de creștere a unui copil pentru înțelegerea comportamentului privind consumul în cazul adulților”, a mai spus cercetătoarea.

Richins, care a efectuat studiul cu Lan Chaplin, profesor de marketing la Facultatea de Administrarea afacerilor din cadrul Universității din Illinois, a descoperit că trei strategii de educare a copiilor duc la un nivel mai ridicat de materialism.

Când părinții folosesc bunuri materiale în aceste moduri, copii lor, atunci când vor crește, vor fi, în medie, mai predispuși la a crede că succesul în viață este definit de calitatea și numărul bunurilor materiale pe care un individ le posedă sau că achiziționarea anumitor produse îi vor face mai atractivi.

Potrivit lui Richins, cercetări anterioare au arătat că adulții care se definesc pe ei înșiși sau pe alții în funcție de posesiuni prezintă un risc mai crescut de a întâmpina probleme în căsnicie, de a fi dependenți de jocuri de noroc, de a avea datorii bănești și a se confrunta cu un nivel scăzut de fericire.

Materialismul contribuie, de asemenea, la degadarea mediului din cauza supraconsumului și a risipei de produse și resurse.

„Părinții iubitori tind să le ofere copiilor recompense materiale. Una dintre explicațiile pentru legătura dintre recompensele materiale și materialismul din viața adultă este aceea potrivit căreia copiii care primesc astfel de recompense sunt mai predispuși decât alții să utilizeze aceste posesiuni pentru a se defini și autoevalua pozitiv, un element esențial al materialismului”, a spus Richins.

Și alte aspecte ale modului de creștere și educare a copiilor pot avea un efect asupra dezvoltării atitudinii unui adult asupra bunurilor materiale.

În plus, adulții care au primit atât recompense, cât și pedepse de ordin material când erau copii, sunt mai predispuși la a admira oamenii cu posesiuni scumpe.

„Este în regulă să îți dorești să-i cumperi lucruri copilului, dar trebuie ca adulții să își aducă aminte să încurajeze copiii să fie recunoscători pentru toți oamenii și lucrurile pe care le au în viață, a declarat Chaplin.

„De fiecare dată când copiii își exprimă recunoștința, ei devin mult mai conștienți de cât de norocoși sunt, ceea ce deschide calea spre a fi mai generoși și mai puțin materialiști”, a mai spus Chaplin.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
Detalii cutremurătoare despre drama medicului rezident care s-a sinucis. Ce se întâmpla în viața lui
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană