Prima pagină » Social » Cine sunt românii care de la 1 aprilie vor primi câte 600 de lei. Banii, VIRAȚI direct pe card

Cine sunt românii care de la 1 aprilie vor primi câte 600 de lei. Banii, VIRAȚI direct pe card

Cine sunt românii care de la 1 aprilie vor primi câte 600 de lei. Banii, VIRAȚI direct pe card

Primăvara vine cu vești bune, dar nu pentru toți românii. O categorie aparte va beneficia de un venit suplimentar în valoare de 600 de lei, după cum anunță autoritățile.

Banii ar urma să fie virați direct pe card, iar prima tranșă va fi la 1 aprilie.

Se majorează tichetele de creșă

Potrivit unui proiect de ordin emis de Ministerul Muncii, aflat în prezent în dezbatere publică, statul vrea să majoreze tichetele de creșă cu suma de 30 de lei. Noua valoare, de 600 de lei, va fi plătită de angajator direct pe cardul beneficiarului.

Tichetele de 600 de lei se vor acorda începând cu luna aprilie, mai stipulează proiectul de ordin al Ministerului Muncii și Solidarității Sociale.

Pentru semestrul I al anului 2023, începând cu luna aprilie 2023, valoarea sumei lunare care se acordă sub formă de tichete de creşă, stabilită potrivit prevederilor art. 33 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1045/2018 cu modificările ulterioare, este de 600 lei”, se arată în proiectul de ordin aflat acum în dezbatere.

Legislația în vigoare prevede acum o valoare a tichetului de creșă de 570 de lei.

Tichetele de creşă sunt sume de bani ce pot fi acordate de către societățile comerciale, regiile autonome, societățile și companiile naționale, instituțiile din sectorul bugetar, unitățile cooperatiste, celelalte persoane juridice, precum și persoanele fizice care au angajat personal pe baza unui contract individual de muncă. De acești bani, care sunt dați pentru creșterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani și se asigură integral din costurile angajatorului, beneficiază salariații.

Ele se acordă lunar, pe bază de cerere, angajaților care nu beneficiază de concediul și de indemnizația acordate pentru creșterea copilului cu vârsta de până la 2 ani, respectiv de până la 3 ani în cazul copilului cu handicap.

Atenție: banii pot fi folosiți exclusiv pentru pentru achitarea taxelor la creşa unde este înscris copilul!

Ce altă inițiativă legislativă mai este în Parlament

Trebuie spus și că în Parlament mai există acum un proiect de lege pe același subiect. Proiectul prevede acordarea contravalorii în lei a tichetelor de creșă (banii se dau, în prezent, doar pe carduri electronice sub forma unor bilete de valoare).

În expunerea de motive se arată că, deși se indexează anual valoarea acestui tichet, în practică nu este acordat niciodată, de aceea foarte puțini părinți beneficiază de ajutorul pentru creșă. Astfel, pe o listă a unităților emitente de bilete de valoare făcută publică de Ministerul Finanțelor se vede că niciunul dintre emitenți nu are listate tichetele de creșă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fritz, reacție după numirile de la ICR: O colaboratoare a lui Adrian Năstase și un colaborator al lui Călin Georgescu
Digi24
Verdict final în cazul dublei crime din Iași: Studentul marocan a scăpat de pedeapsa inițială. Cum a încercat să își acopere urmele
Cancan.ro
Ce arată analizele toxicologice în cazul lui Vlad Verdeș, tânărul care și-a înjunghiat mortal tatăl polițist. Martorii spuneau că e posedat!
Prosport.ro
„Am 2,03 metri înălțime și-mi place să fac dragoste”. Jucătoarea vinde imagini cu ea
Adevarul
Presa maghiară anunță un posibil blackout în România. Cât de real este pericolul și ce capcană ascunde iarna viitoare
Mediafax
Cea mai nebună stradă! Oamenii se leagă de stâlpi să nu cadă
Click
Ospăț princiar! Cine l-a răsfățat pe Irinel Columbeanu cu tort, caracatiță și cârnăciori oltenești, de ziua lui. A fost invitată și asistenta medicală: „Nu l-a scăpat din ochi!”
Digi24
Prima reacție a Kremlinului după ce Ucraina a atacat Sankt Petersburg chiar în timpul Forumului la care trebuie să participe și Putin
Cancan.ro
Pensii mai mici cu 480 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România afectați și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Horoscop chinezesc iunie 2026. Zodiile care atrag ghinionul și trec printr-o perioadă complicată
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
YUGO, readus la viață de un sârb care a studiat în România. Primul model: un hibrid mai ieftin decât Dacia
Descopera.ro
Baiae, Las Vegas-ul scufundat al Romei. Orașul unde elitele își ascundeau viciile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă cel timid își ia inima în dinți: – Bubulino, pot să ies cu băieții la o bere?
Descopera.ro
Smaraldele din mormintele conducătorilor din Panama au venit din Columbia