Prima pagină » Social » Criza Apei. Toți Știau. Audierile cu scandal din Parlament s-au terminat cu un mare semnal de alarmă din partea specialiștilor: „Acest lucru se va întâmpla la toate barajele/ Ne vom confrunta cu această problemă la nivel de țară”! Lucrările la Paltinu se reiau în 2026

Criza Apei. Toți Știau. Audierile cu scandal din Parlament s-au terminat cu un mare semnal de alarmă din partea specialiștilor: „Acest lucru se va întâmpla la toate barajele/ Ne vom confrunta cu această problemă la nivel de țară”! Lucrările la Paltinu se reiau în 2026

Comisia Economică, Industrii și Servicii din Senat s-a întrunit la sediul PSD pentru a discuta despre dezastrul din Prahova și Dâmbovița, unde 100.000 de oameni au rămas fără apă, în contextul reparațiilor de la Barajul Paltinu. PSD a solicitat demisia ministrului Mediului, Diana Buzoianu. Aceasta a dat însă vina pe doi șefi din cadrul autorităților locale.

Daniel Zamfir a întrebat despre informațiile care au fost ascunse de domnul director Stoian și doamna director Chițescu, propuși pentru demisie de către doamna Buzoianu.

„Blocajul este produs de un eveniment care nu putea să fie, din nefericire, previzibil. A trebuit să avem discuții cu exeperții tehnicii și alte inatituții pentru a vedea cum putem face reprațiile și evacuarea apei. Atunci când am coborat sub cota 605, singura variantă de evacuare a apei în acest econdiții este doar cenrașa și grupyerile Hidroelectrica”, a declarat directorul.

Începând cu august, septembrie, octombrie, debitul este sub valoarea pe care o are Hidroelevctrica de evacuare. Sunt lunile în care putem face această golire”, a declarat Sorin Rîndașu, directorul Departamentul Situațiilor de Urgență (DSU) în cadrul Administrației Naționale Apele Române.

Reprezentantul Apelor Române, tras la răspundere: „Nu știu ce să vă răspund”

„Bazinele de rezervă trebuiau să funcționeze, dar și acestea erau blocate”, a declarat Daniel Zamfir.

„Nu știu ce să vă răspund”, a fost reacția reprezentantului Apelor Române.

Bazinul de rezervă, aflat în administrația Apelor Române, ar fi putut asigura rezervă de apă timp de șase zile. Bazinul era însă avariat.

„Debitul trebuia asigura în condițile turbidității, puteau ajunge la 5-6 zile. Din câte știu se putea, dar sunt și ceva probleme tehnice, dar măcar 150.000 de metri cubi pot fi acumulați acolo.” a declarat reprezentantul Apelor Române.

„Este o persoană simpatica dar este habarnistă. Ea a spus că nu cunoștea consecințele golirii barajului.”, a declarat Daniel Zamfir, despre Diana Buzoianu.

Apele Române: „Evident că am știut de riscuri”

„Doamna ministru a identificat doi vinovați, pentru că n-au informat ANAR, dar ANAR-ul spune că a fost informat”, a precizat Daniel Zamfir.

„Știau sau nu?” a întrebat Daniel Zamfir.

Reprezentantul Apele române a răspuns: „Au fost și riscuri or să fie în continuare nu doar la baraj, ci pe întreg lanțul de alimentare.

Evident că am știut de riscuri”.

„Președintele ANAR are vreo vină?”, a întrebat Zamfir.

Era evitabilă situația din Prahova și Dâmbovița, a fost întrebarea comisiei.

„Acesta situație nu avea cum să fie în totalitate evitabilă. Azi anunțăm c vor mai fi întreruperi cu apă ale populației. riscurile sunt extrem de complexe și sunt în lanț”, a declarat reprezentantul Apele Române.

PSD cere demisia șefului Apelor Române

„Cel care nu se pricepe la ape este chiar domnul Ghiță”, a declarat Daniel Zmafir despre Florin Ghiță, directorul Apelor Române.

„Ce trebuie să se mai întâmple ca domnul Ghiță să fie demis?”, a întrebat retoric social-democratul.

„Știți cine e Elena Tudose care răspunde de baraje, e o doamnă care a lucrat la Primăria Corbeanca. Să fie responsabil de baraje și să lucreze la Primăria Corbeanca e prea mult” a mai adăugat Zamfir.

Apele Române au afirmat că reparațiile la barajul Paltinu nu au fost executate până la acest moment.

„În momentul de față lucrarea nu a fost executată, noi nu am reușit să deblocăm vana. Evenimentul imprevizbil a fost viitura. Cu două zile înainte nu ai alte ce măsuri să iei decât să atenuezi viitura”, a declarat reprezentantul Apelor Române.

Directorul DSU din cadrul Apele Române recunoaște că nu a invitat ESZ la discuțiile despre Barajul Paltinu

Bogdan Chițescu, directorul ESZ Prahova, unul dintre directorii din cadrul autorităților locale, propuse pentru demisie de către Ministrul Mediului, a declarat:

„Noi nu am fost la nicio ședință. La cea din 22 octombrie. Există vreo invitație în scris pentru ESZ pentru vreo întâlnire?” l-a întrebat Bogdan Chițescu pe Sorin Rîndașu, directorul Departamentul Situațiilor de Urgență (DSU) în cadrul Administrației Naționale Apele Române

„Ne-ați făcut vreo invitație”, repetat acesta.

„Eu personal „NU” „, a declarat Rîndașu.

Apele Române: „Am știut zilnic ce se întâmpla la Paltinu”

Daniel Zamfir l-a întrebat pe Sorin Rîndașu, reprezentant ANAR: „A existat vreun moment în care n-ați știut ce se întâmplă la Paltinu”

„Nu”, a declarat Sorin Rîndașu.

„Ați fost la curent începând cu tot ce se întâmpla la Patltinu”, a insistat social-democratul.

„Cunoaștem zilnic ce se întâmpla la Paltinu”,a  menționat Rîndașu de la Apele Române.

Directorul tehnic de la Apele Române e membru USR: „O instituție plină de sinecuri”

Șeful ESZ a vorbit despre Bazinul de apă curată de la Lunca Mare, la care Apele Române este acționar unic. Acesta a precizat că a comunicat ANAR că bazinul avea probleme, însă directorul Florin Ghiță i-a dat un termen de 24 de luni.

„Directorul de la ESZ Prahova cel care trebuia să ia decizii tehnice e membru USR București”, a declarat Daniel Zamfir. Informația a fost confirmată de șeful ESZ Prahova. ESZ aparține de Apele Române. „Este o instituție plină de sinecuri”, a acuzat social-democratul.

„Pe data de 28 octombrie la 15:30, la stația noastră s-a înregistrat 7500 turbiditate. Stația s-a blocat” a declarat Bogdan Chițescu.

„ANAR trebuia s-o informeze pe doamna ministru, în niciun caz cei doi directori care au informat mai sus”, a declarat Daniel Zamfir.

Avertismentul Hidroelectrica: „Există riscul de colmatare”

„Rolul Hidroelectrica este unul mai simplu furnizor de resurse de apă și energie electrică. Există riscul de colmatare. Există riscul ca acea colmatare să efecteze și prizele electrice”, a transmis reprezentantul Hidroelectrica.

„În perioada următoare va trebuie să ne chinuim să ținem nivelul sus. Între 20 și 30 de zile avem apă suficientă. Pe baza debitelor multianuale ne așteptăm să existe o eventuală tendință de scădere. Sperăm să nu se manifeste în ianuarie, februarie. Nimeni nu poate spune ce va fi.

Nicio șansă să ne atingem de el până la anu. Nu putem să reparăm până la anul în iulie” a declarat Rîndașu.

„Acest lucru se va întâmpla la toate barajele. Barajul Paltinu este pus în funcțiune în 1971. Dacă nu găsim surse alternative, ne vom confrunta cu această problemă la nivel de țară. Când depinzi numai de o sursă, ajungi în situția asta”, a declarat Marilena Stoian, directorul Administrației Bazinale Buzău -Ialomița.


FOTO: Mediafax

Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
Alex Bodi pune tunurile pe Ramona Olaru după ce a spus că fuge de săraci: 'Trecutul ei nu e prea wow'
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Gest disperat al unui cabanier: „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Rusia ar putea amplasa noi rachete hipersonice la o fostă bază aeriană din Belarus: „Extinde raza de acțiune în Europa”
Cancan.ro
Larisa Iordache, cu inima frântă de sărbători. Crăciun cu lacrimi și dor pentru fosta gimnastă
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
O companie din Rusia vrea să construiască o stație spațială capabilă să producă gravitație artificială