Prima pagină » Social » Incendiu în Policlinica Spitalului Turda. O femeie a suferit arsuri pe mâini

Incendiu în Policlinica Spitalului Turda. O femeie a suferit arsuri pe mâini

Incendiu în Policlinica Spitalului Turda. O femeie a suferit arsuri pe mâini

Un incendiu a izbucnit luni, 24 octombrie, într-o încăpere de la etajul al doilea al Policlinicii Spitalului Turda. O femeie s-a autoevacuat şi apoi a fost dusă la spital, cu suspiciuni de arsuri pe mâini.

ISU Cluj a intervenit cu două autospeciale pentru stingerea incendiului.

Au luat foc deșeurile de materiale plastice

„Am primit un apel care a anunţat faptul că iese fum dintr-o încăpere situată la etajul 2 al Policlinicii din Spitalul Municipal Turda. La faţa locului s-au deplasat două autospeciale, o autoscară şi un echipaj SAJ. În momentul sosirii la faţa locului, pompierii au găsit mai multe încăperi inundate cu fum. În aceste momente se face recunoaşterea de către echipajele de pompieri”, au menționat cei de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Cluj.

Ulterior, ISU Cluj a revenit cu precizări: „Situaţia constată este următoarea: au ars mai multe deşeuri de materiale plastice dintr-un coş situat într-o încăpere a laboratorului policlinicii din Spitalul Municipal Turda. Arderea acestora a generat degajări puternice de fum în zona laboratorului”.

Din câte se pare, o femeie a reușit să se autoevacueze până la sosirea pompierilor şi a primit îngrijiri de la echipajul SAJ. Ea a fost transportată la CPU Turda în stare de conştienţă şi cooperantă, cu suspiciuni de arsuri la nivelul mâinilor şi antebraţelor.

ISU Cluj mai anunță că flăcările au fost stinse de către angajaţii unităţii medicale cu mijloacele de primă intervenţie până la sosirea pompierilor. Nu au fost necesare alte măsuri suplimentare de evacuare a personalului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului