Prima pagină » Social » Operațiunea „Barza”, în Dâmbovița. Cum au intervenit pompierii pentru salvarea unei păsări prinse în firele electrice / GALERIE FOTO

Operațiunea „Barza”, în Dâmbovița. Cum au intervenit pompierii pentru salvarea unei păsări prinse în firele electrice / GALERIE FOTO

Pompierii de la Garda Cornești au fost solicitați și au intervenit în localitatea Bilciurești pentru salvarea unei berze care a rămas prinsă între firele de medie tensiune, pe un stâlp de distribuție a energiei electrice.

„Sosiți la fața locului, salvatorii pompieri împreună cu membrii echipei de la societatea de distribuție a energiei electrice au acționat imediat pentru eliberarea berzei din ”capcană”, se arată într-o informare a ISU Dâmbovița.

Barza avea un picior rupt / Pompierii i-au pus o atelă

Potrivit sursei citate, după ce au coborât pasărea și au constatat că aceasta avea un picior rupt, pompierii i-au curățat, pansat și imobilizat piciorul, punându-i o atelă.

„Barza a fost predată reprezentanților de la Primăria Bilciurești pentru a o duce în Târgoviște, la Grădina Zoologică sau Protecția Animalelor, unde să primească îngrijiri medicale de specialitate”, mai arată sursa citată.

Cățel salvat din canal de pompierii din Arad

Pompierii din Arad au avut recent o misiune mai puțin obișnuită, dar tot pentru salvarea unei vieți. Angajații ISU au scos un cățel dintr-un canal de ventilație.

„Orice suflet contează! Printre multe alte misiuni din acest sfârșit de săptămână, salvatori ISU ARAD  au desfășurat si una mai deosebită.

Ieri seară, în urma unui apel la 112, un echipaj al Detașamentului de Pompieri Ineu s-a deplasat în zonă primăriei din localitate pentru a salva un cățel căzut într-un canal de ventilație. Ceea ce la început a părut o misiune de rutină s-a dovedit o adevărată încercare pentru salvatori din cauza accesului spre zona in care era căzut cățelul”, se arată într-un mesaj al ISU Arad.

„Orice misiune este importantă”

Sursa citată mai arată că orice misiune este extrem de importantă.

„Pentru că nu dăm nici un pas înapoi și orice misiune o ducem până la capăt după jumătate de oră cățelul a fost salvat”, mai spun cei de la ISU Arad.

Recomandarea video

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Viktor Orban tocmai și-a pierdut farmecul populist. „Știa că nimic nu durează veșnic”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Iubitele l-au abandonat, fiica n-are bani! Cine îi plătește, de fapt, lui Irinel Columbeanu taxa la azil: „Îl scapă și de datorii!”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai puternic acid din lume?