Prima pagină » Social » Un pompier român a devenit erou în Bulgaria după ce a salvat de la moarte un alt român

Un pompier român a devenit erou în Bulgaria după ce a salvat de la moarte un alt român

Un pompier român a devenit erou în Bulgaria după ce a salvat de la moarte un alt român

Un pompier din județul Argeş, care se afla în vacanţă cu familia în staţiunea Albena, din Bulgaria, a devenit erou după ce a salvat de la înec un turist, tot român, care zăcea inconştient în piscina hotelului.

Patronul hotelului şi poliţiştii români au postat pe Facebook un mesaj de mulţumire.

„Eram în concediu în Bulgaria și nu mă așteptam să aud strigăte de disperare în limba română”, își începe  povestea pompierul Nicolae Căplănuși.

Nicolae se afla pe terasa hotelului când a auzit strigăte disperate dinspre piscina aflată în apropiere.

„Bărbatul era inconștient și l-am scos la mal pentru a-i face manevrele de resuscitare”

„Veniți repede, vă rog! Nu mai respiră!” Era un strigăt de ajutor… În acel moment Nicolae a fugit și a sărit îmbrăcat pentru a salva un bărbat care era inconștient în piscină. Victima intrase în apă deși afară era o ploaie torențială”, transmit reprezentanșii MAI.

„Bărbatul era inconștient și l-am scos la mal pentru a-i face manevrele de resuscitare. Am o experiența de peste 14 ani, la ISU Arges, în salvarea de vieți omenești. Am făcut manevrele conform manualului și mulțumesc lui Dumnezeu că victima a devenit conștientă după câteva minute”. În momentul salvării, toată zona piscinei era pustie. Era doar colegul nostru, un alt român care striga după ajutor și victima inconștientă”, ovestește Nicolae, citat de colegii de la MAI.

„Nicolae este salvator prin definiție. Are sute de vieți salvate la locul de muncă”

După această întâmplare, managerii hotelului și-au exprimat public mulțumirea și aprecierea pentru Nicolae.

„A fost un gest de normalitate. Așa trebuie să fim mereu. Să ne ajutăm și să fim alături de cei în nevoie.  Nicolae este salvator prin definiție. Are sute de vieți salvate la locul de muncă, unele chiar și când era în concediu. În poză Nicolae este cel în tricou roz alături de managerul hotelului.

P.S. Îți mulțumum și noi, Salvatorule, pentru că ai fost OMUL potrivit, la locul potrivit, în momentul potrivit”, scrie MAI pe Facebook.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 10 ianuarie 2026: Două zodii primesc ajutor financiar, altele simt o mare ușurare sufletească
Digi24
Culisele cursei globale pentru scăparea lui Maduro: întâlnirea secretă de la Vatican și oferta Rusiei
Cancan.ro
S-a aflat cauza reală a morții lui Gabriel din Buzău. Ce i-a curmat viața, de fapt. Familia se pregătește de înmormântare
Prosport.ro
Un turist cazat pentru a doua oară la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov a surprins personalul: „Încă nu ne vine să credem!”
Adevarul
Generalii Europei avertizează: continentul trebuie să se pregătească pentru război
Mediafax
A fost arestat cel mai periculos chinez din „imperiul mafiei cibernetice”. Avea centre de muncă forțată unde-și derula escrocheriile
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Rusia ridică miza și readuce în joc Oreșnik. De ce a aruncat Putin în luptă o armă pe care n-a mai folosit-o din 2024
Cancan.ro
Dorian Popa riscă să meargă la ÎNCHISOARE! Vești proaste pentru influencer la început de 2026
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Alexandra King după divorțul de Ilie Năstase! Actrița americană a fost a doua soție a legendarului tenismen român
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Rusia a folosit din nou o „nucleară” împotriva Ucrainei. Racheta Oreșnik, lansată de pe un vehicul 12×12
Descopera.ro
Un obiect imposibil a fost găsit în spațiu!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
De ce cărțile bune primesc recenzii de doar 3 stele?