Prima pagină » Sport » Gimnastele românce s-au întors în țară cu medalii de aur și de argint

Gimnastele românce s-au întors în țară cu medalii de aur și de argint

Gimnastele românce s-au întors în țară cu medalii de aur și de argint

Gimnastele echipelor de senioare şi junioare ale României, câştigătoare a 14 medalii dintre care 8 de aur la Campionatul European din Turcia, au revenit, luni seara, în ţară. Liderul Larisa Iordache a spus, emoţionată, că a aşteptat acest moment „cu foarte multă nerăbdare” şi s-a bucurat enorm.

Larisa Iordache, liderul echipei naţionale de gimnastică a României, a spus că a aşteptat foarte mult acest moment, în care să se întoarcă acasă cu medalii.

„Foarte mult am aşteptat acest moment. Este emoţionant pentru mine să mă aflu din nou aici şi să vorbesc în faţa tuturor. Este un moment de bucurie pentru mine, dar în acelaşi timp este un start care ştiu că va urma ceva mai greu şi trebuie oarecum să mă bucur, dar să mă şi odihnesc şi apoi să încep să muncesc din nou pentru a-mi îndeplini visul şi sper din suflet ca la anul să ne întâlnim din nou aici”, a spus Larisa, într-o conferinţă la Aeroportul Otopeni.

Larisa Iordache: Am avut un moment de confuzie

Întrebată de jurnalişti ce a gândit când părea să fi pierdut titlul de campioană la sol, care i-a revenit după contestaţie, Larisa Iordache a spus că a avut un moment de confuzie şi era convinsă că a pierdut medalia de aur.

„Am avut un moment de confuzie. În capul meu era că am pierdut medalia de aur, dar l-am văzut pe domnul Cristi (Cristian Moldovan – antrenor – n.r.) cum se duce să facă contestaţie şi am zis că se schimbă puţin lucrurile şi m-am bucurat foarte tare, bineînţeles, pentru că aşteptam aceste două titluri cu foarte multă nerăbdare şi m-am bucurat enorm”, a mai spus gimnasta.

România a câştigat, la Campionatul European de Gimnastică de la Mersin, Turcia, 14 medalii de aur, din care 8 de aur.

Recomandarea video

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Câți bani a primit Iustin HVNDS, de la Antena 1, pentru cele doar 3 zile la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?