Prima pagină » Sport » România-Germania, scor 23-26, la CM de handbal feminin din Serbia. Fetele noastre au ratat șase lovituri de la 7 metri

România-Germania, scor 23-26, la CM de handbal feminin din Serbia. Fetele noastre au ratat șase lovituri de la 7 metri

România-Germania, scor 23-26, la CM de handbal feminin din Serbia. Fetele noastre au ratat șase lovituri de la 7 metri
Naționala de handbal feminin a României a fost învinsă, marți, la Novi Sad, de reprezentativa similară a Germaniei, scor 26-23 (13-12), în cea de-a treia partidă din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

Naționala de handbal feminin a României a fost învinsă, marți, la Novi Sad,  de reprezentativa similară a Germaniei, scor 26-23 (13-12), în cea de-a treia partidă din grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

Jucătoarele române au fost conduse încă din debut, cu 4-1și 8-4 (min. 16), fiind nevoite să „alerge” după egalare, 11-9 (min.24). Apărarea și portarul Talida Tolnai au făcut față cu greu liniei de 9 metri germane, dar treptat ofensiva României a reușit să contracareze, 12-11 (min. 27).

Finalul primei reprize cu Germania a animat tribunele, mult mai populate ca în precedentele două zile. Jucătoarele au simțit diferența, dar nu au reușit egalarea la ultimul atac înaintea pauzei, 13-12, pentru Germania.

Debutul reprizei secunde nu a fost fast pentru handbalistele antrenate de Gheorghe Tadici, care au primit trei goluri în trei minute, 16-12. Dominația Germaniei a continuat, 19-14 (min. 34), antrenorul Tadici certându-și jucătoarele la time-out: „S-au dus din nou la cinci goluri, ce faceți?”, tehnicianul primind și un cartonaș galben pentru comentarii la adresa arbitrajului.

În pofida unui joc ambițios, 21-18 (min. 47) și 25-23 (min. 58), tricolorele nu au reușit să remonteze până la final, plătind tribut unei impulsivități în atac, dar și apărării prea lejere în momente importante ale jocului.

Portarul Germaniei, Clara Woltering, a fost și ea un obstacol aproape imposibil de trecut pentru handbalistele românce. La rândul său, portarul Paula Ungureanu, intrată pe teren când mai erau 13 minute din joc, s-a remarcat, însă a fost tardiv. Scor final: 26-23.

Tricolorele au câștigat anterior meciurile cu Tunisia, scor 27-17 și cu Australia, scor 32-13, iar după trei etape rămân cu 4 puncte.

În primul meci de marți din grupa D, Cehia-Tunisia 28-24. Ultima partidă a zilei în grupa României este cea dintre Ungaria și Australia.

Programul în continuare al meciurilor din grupa D, din care face parte și naționala României, este următorul:

12 decembrie: Australia – Cehia, Germania – Tunisia, România – Ungaria (20.15);

13 decembrie: Tunisia – Australia, Ungaria – Germania, România – Cehia (20.15).

Echipa României va juca la Novi Sad până în optimile de finală.

Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, meciurile fiind programate în 15-16 decembrie, la Belgrad și Novi Sad. Partidele din sferturile de finală vor avea loc în 18 decembrie, în aceleași orașe, iar semifinalele și finalele pentru medalii, în 20 și 22 decembrie, la Belgrad.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, la ediția din 2011 România clasându-se pe locul 13.

România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 și 2005. Cea mai slabă clasare a tricolorelor la CM a fost la ediția din 2001, locul 17.

De asemenea, trebuie remarcat faptul că România este singura echipă națională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Un fost președinte american lansează un podcast despre cărți. Ce titluri a ales și de ce?