Prima pagină » Sport » România ratează calificarea în sferturile de finală ale CM

România ratează calificarea în sferturile de finală ale CM

România ratează calificarea în sferturile de finală ale CM
Naționala de handbal feminin a României, care a încheiat pe locul doi în grupa D, va întâlni, duminică, reprezentativa Poloniei (locul 3 în grupa C), în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia.

Naționala de handbal feminin a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, după ce a fost învinsă de Polonia, duminică, în optimi, cu scorul de 31-29. La pauză, România conducea cu 17-13

Cu excepția primelor trei minute din meci, România a condus până în minutul 54, când Polonia a egalat. Tricolorele au avut 9 minute fără gol pe finalul partidei, iar asta le-a costat, nereușind să mai recupereze. Scor final: 31-29, iar România a ratat calificarea în sferturile de finală.

Marcatoare:

România – Neagu 10 goluri, Brădeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 3, Nechita 1, Buceschi 1

Polonia – Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.

În sferturi s-au mai calificat, tot duminică, echipele Germaniei și Franței, care au eliminat Angola (scor 29-21), respectiv Japonia (27-19).

Ultima partidă a zilei din optimi este cea dintre Danemarca și Muntenegru.

Celelalte patru meciuri din optimile de finală sunt programate luni între Brazilia-Olanda, Coreea de Sud-Serbia, Ungaria-Spania și Norvegia-Cehia.

În sferturile de finală, Polonia va juca, miercuri, în compania Franței.

Calificarea în sferturi a fost obiectivul echipei antrenate de Gheorghe Tadici.

Echipele eliminate în optimile de finală încheie participarea la CM, la care nu se mai joacă meciuri de clasament final, exceptând President Cup, pentru locurile 17-24.

România a încheiat anterior grupa D preliminară pe locul doi, rezultatele sale fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria și 29-23 cu Cehia.

Meciurile din sferturile de finală vor avea loc în 18 decembrie, iar semifinalele și finalele pentru medalii, în 20 și 22 decembrie, la Belgrad.

Campioana mondială en-titre este Norvegia, la ediția din 2011 România clasându-se pe locul 13.

România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 și 2005. Cea mai slabă clasare a tricolorelor la CM a fost la ediția din 2001, locul 17.

De asemenea, trebuie remarcat faptul că România este singura echipă națională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un nou studiu sugerează că oamenii arhaici erau vânători pretențioși