Prima pagină » Sport » SOCI 2014: Mai multe companii media din lume și-au modificat logourile pentru a susține persoanele gay

SOCI 2014: Mai multe companii media din lume și-au modificat logourile pentru a susține persoanele gay

SOCI 2014: Mai multe companii media din lume și-au modificat logourile pentru a susține persoanele gay
Mai multe companii de media din întreaga lume și-au modificat logourile începând de vineri, când la Soci au debutat Jocurile Olimpice de iarnă, introducând în siglele lor culorile curcubeului, un simbol al comunității LGBT (lesbiene, gay, bisexuali și transsexuali), informează huffingtonpost.com.

Mai multe companii de media din întreaga lume și-au modificat logourile începând de vineri, când la Soci au debutat Jocurile Olimpice de iarnă, introducând în siglele lor culorile curcubeului, un simbol al comunității LGBT (lesbiene, gay, bisexuali și transsexuali), informează huffingtonpost.com.

Potrivit sursei citate, debutul Jocurilor Olimpice de la Soci a determinat crearea unui nou trend în media – culorile curcubeului au fost incluse în logourile și siglele unor mari companii de media, în special din Marea Britanie.

Astfel, The Guardian, una dintre cele mai importante publicații britanice, a fost unul dintre titlurile care și-au modificat vineri logourile în semn de susținere a drepturilor persoanelor gay. În cazul logoului The Guardian, care în mod curent este negru, litera „G” a fost animată de culorile curcubeului.

Și televiziunea britanică Channel 4 și-a modificat în culorile curcubeului sigla sa clasică, în alb și negru, pe care a adoptat-o în anii 1990.

Revista britanică New Statesman și-a modificat logoul de pe contul său oficial de pe rețeaua Twitter, literele „NS” fiind rescrise în culorile curcubeului.

Totodată, theguardian.com remarcă faptul că printr-o coincidență fericită logoul rețelei de televiziune NBC are în mod curent în componența sa culorile curcubeului.

Pe de altă parte, motorul de căutare Google și-a modificat, vineri, logoul, pentru a marca debutul Jocurilor Olimpice de la Soci. Prin noul logo, Google milita la rândul său pentru drepturile persoanelor gay, acesta fiind vizibil la nivel mondial, inclusiv în Rusia, o țară care s-a confruntat cu numeroase proteste din cauza legislației anti-gay.

De asemenea, pe motorul de căutare al Google a fost publicat un text din Carta Jocurilor Olimpice: „A practica sport este un drept al omului. Fiecare individ trebuie să aibă posibilitatea de a face sport, fără discriminări de orice fel și în spiritul Jocurilor Olimpice, care înseamnă înțelegere reciprocă în spiritul prieteniei, al solidarității și al fair play-ului”.

Legea promulgată în iunie 2013 de președintele Rusiei, Vladimir Putin, care pedepsește cu amendă și închisoare „propaganda” homosexuală în fața minorilor, a suscitat critici vehemente, mai ales în Occident.

Miercuri, în timp ce flacăra olimpică sosea la Soci, ONG-ul de apărare a drepturilor LGBT (lesbiene, gay, bisexuali și transsexuali) All Out a organizat manifestații în 19 orașe din toată lumea, de la New York, Melbourne până la Paris și Sankt Petersburg, îndemnând sponsorii Jocurilor Olimpice să „rupă tăcerea față de legile anti-gay din Rusia”.

În timpul discursului pe care l-a ținut marți la Soci, președintele Comitetului Internațional Olimpic (CIO), Thomas Bach, a declarat că toată lumea ar trebui să lupte împotriva „discriminărilor pe baza (…) orientării sexuale sau a prejudecăților de orice natură”.

Cu toate acestea, sportul nu ar trebui să fie „o tribună pentru disidențele politice sau pentru încercările de a aduce în discuție motive de contestare politică internă sau externă”, a precizat Thomas Bach.

Cea de-a XXII-a ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă a debutat oficial vineri la Soci și se va încheia pe 24 februarie.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică