Prima pagină » Justiție » Corpul de control al MAI face verificări la Poliţia Capitalei, în urma dezvăluirilor privind polițiști care ar fi colaborat cu interlopii

Corpul de control al MAI face verificări la Poliţia Capitalei, în urma dezvăluirilor privind polițiști care ar fi colaborat cu interlopii

Radu Cristian
Corpul de control al MAI face verificări la Poliţia Capitalei, în urma dezvăluirilor privind polițiști care ar fi colaborat cu interlopii
Corpul de control al MAI face verificări la Poliţia Capitalei, în urma dezvăluirilor privind polițiști care ar fi colaborat cu interlopii / Sursă Foto: MEDIAFAX Foto

Corpul de control al ministrului Afacerilor Interne face verificări la Poliţia Capitalei, a declarat purtătorul de cuvânt al ministerului, Monica Dajbog. Verificările au fost demarate după ce în ultima perioadă au fost semnalate situații în care foști sau actuali polițiști au fost acuzați că au pactizat cu cei certați cu legea”.

MAI spune că nu sunt tolerate astfel de situații

Purtătorul de cuvânt al MAI, Monica Dajbog, spune că în cadrul MAI nu sunt acceptate astfel de situații.
 

La nivelul Ministerului Afacerilor Interne nu sunt tolerate astfel de situații, noi fiind primii interesați să nu existe nici măcar o suspiciune vizavi de profesionalismul și corectitudinea cadrelor MAI”, a declart Dajbog într-o conferință de presă.

Unul dintre oamenii legii care au făcut vorbit despre infiltrarea unor membri ai clanurilor mafiote din Capitală în politică și poliție este comisarul-șef Andrei Marius, șeful Serviciului Grupuri Infracționale Violente.

Întrucât am înțeles să continuăm aceste activități cu toate untitățile de parchet, din interior s-au declanșat anumite presiuni, cercetări prealabile, analize de climat organizațional, controale inopinate din partea conducerii, aspecte care au îngreunat activitatea. Mai mult decât atât, o treime din cadrul colectivului a părăsit structura căutând alte locuri de muncă. Unele anchete au fost oprite de pe o zi pe alta”, spunea comisarul-șef Andrei Marius, șeful Serviciului Grupuri Infracționale Violente, într-un interviu acordar Digi 24.

Declarațiile lui Andrei Marius

Andrei Marius, comisar-șef la Secția 19 a Poliției Capitalei, acuza, în urmă cu o săptămână, că din cauza unor amestecuri din partea conducerii au loc problemele în de stradă, precum cazul interlopului Emi Pian.

Comisarul a amintit că anul trecut noua conducere din Poliția Capitalei a solicitat angajaților să renunțe la activitățile din anumite dosare.

Andrei Marius: Din interior s-au declanșat anumite presiuni

„În anul 2019 încă din luna ianuarie, odată cu schimbarea conducerii Poliției Capitalei ni s-a solicitat în mod ferm să nu mai efectuăm anumite activități în cadrul unor dosare penale care erau în ancheta DIICOT, întrucât din interior s-au declanșat anumite presiuni, cercetări prealabile, analize de climat organizațional, controale inopinate din partea conducerii, aspecte care au îngreunat vizibil activitatea seviciului, mai mult decât atât, aproape o treime din cadrul colectivului a înțeles să  părăsească efectiv structura”, spunea comisarul pentru Digi24.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Supe, ciorbe, amintiri: de ce fiecare cultură are propriul bol de zeamă caldă?