Prima pagină » Știri » EVALUAREA NAȚIONALĂ 2020. Ministerul Educației: Un singur elev din România a avut temperatura de peste 37.3°C

EVALUAREA NAȚIONALĂ 2020. Ministerul Educației: Un singur elev din România a avut temperatura de peste 37.3°C

EVALUAREA NAȚIONALĂ 2020. Ministerul Educației: Un singur elev din România a avut temperatura de peste 37.3°C

Un singur elev din România a avut temperatura de peste 37.3, anunță, luni, Ministerul Educației. Absolventul clasei a VIII-a care venise să dea proba la Limba română a Evaluării Naționale este din Constanța.

„Un singur elev din toată țara a avut temperatura peste 37.3°C”, potrivit unui informări a Ministerului Educației.

Elevul care s-a prezentat la centrul de examen avea o branulă la mână, fiind în tratament pentru enterocolită.

El va susține examenele în sesiunea a doua a Evaluării Naționale, din 29 iunie.

ISMB: Niciun elev nu a fost respins la proba de luni a Evaluării Naționale din cauza temperaturii

Niciun elev din Capitală nu a fost respins la proba de luni de la Evaluarea Națională din cauza faptului că temperatura corporală ar fi depășit 37.3 grade, a spus inspectoraul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar al Municipiului București (ISMB), Maria Manea.

Conform sursei citate, niciunui elev din București nu i-a fost refuzat accesul în sala examen din cauza temperaturii corporale.

Doi elevi nu au mai venit la examen luni, cu toate că s-au înscris la Evaluarea Națioanală. Este vorba despre un copil căruia i-a murit unul dintre părinți chiar luni dimineața, dar și un elev care și-a rupt mâna. Cei doi vor putea veni la sesiunea specială programată în 29 iunie.

S-a încheiat prima probă a Evaluării Naționale 2020

S-a încheiat prima probă a examenului de Evaluare Națională 2020. Absolvenții clasei a VIII-a au avut de răspuns la întrebări care să le verifice cunoștințele acumulate de-a lungul perioadei de gimnaziu.

Genul epic, exerciții de lexic și vocabular, dar și o compunere  în care copiii au avut de prezentat o întâmplare petrecută în timpul unei activități preferate, au compus subiectul evaluării naționale de anul acesta.

Calendarul Evaluării Naționale 2020

  •  15 iunie 2020 Limba și literatura română – probă scrisă
  • 17 iunie 2020 Matematica – probă scrisă
  • 18 iunie 2020 Limba și literatura maternă – probă scrisă
  • 22 iunie 2020 (până la ora 14:00) Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
  • 22 iunie (ora 16:00-ora 19:00) – 23 iunie (ora 8:00-ora 12:00) Depunerea contestațiilor
  • 23-26 iunie 2020 Soluționarea contestațiilor
  •  27 iunie 2020 Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
România a indicat Ucrainei ce nave să nu atace în Marea Neagră
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„Cineva și-a construit o casă pe terenul meu”. Coșmarul unui român care a cumpărat o proprietate în urmă cu 12 ani
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
O importantă descoperire arheologică ar fi fost făcută pe un șantier din București